Pytanie: Czy dyrektor może zmienić godziny pracy pracownika obsługi w taki sposób, aby zamiast od 12.00 do 18.00 pracował od 14.00 do 20.00? W regulaminie pracy obowiązującym w szkole brak jest zapisów dotyczących godzin pracy osób na tym stanowisku.
Równoważny czas pracy to system, który może zostać zastosowany także w szkole. Sprawdza się on zwłaszcza w przypadku niektórych stanowisk obsługowych. Czy system ten można zastosować także w przypadku pracowników zatrudnionych w niepełnym etacie?
Większość pracowników szkoły musi odbywać szkolenia okresowe BHP. Szkolenia te powinny odbywać się w godzinach pracy. W praktyce jednak nie zawsze tak się dzieje. Jak w takiej sytuacji rozliczyć szkolenie BHP? Odpowiedź w artykule.
W trakcie pandemii pracownik szkoły może być pod pewnymi warunkami przeniesiony służbowo do innej szkoły. Przeniesienie to jest ograniczone czasowo, a to rodzi pytanie, jak rozliczyć czas pracy takiego pracownika.
Na dodatkowe dni wolne od pracy mogą liczyć także pracownicy niepedagogiczni, ale na innych zasadach niż nauczyciele. Taki dzień przysługuje zarówno pracownikom samorządowym, jak i ze szkół i placówek prowadzonych przez inne organy. Sprawdź, w jakich przypadkach, na jakich zasadach i w jakim wymiarze udzielać dodatkowe dni wolne od pracy pracownikom niepedagogicznym.
Święto, które wypada w inny dzień niż niedziela, obniża wymiar czasu pracy w okresie rozliczeniowym o 8 godzin. Takie właśnie skutki wywoła pierwszy dzień Świąt Bożego Narodzenia przypadający 25 grudnia 2021 r. a także 1 stycznia 2022 r. Nie zawsze jednak oznacza to, że pracownik otrzyma z tego tytułu dodatkowy dzień wolny.
Zmiana rozkładu czasu pracy nie zawsze wymaga przejścia na inny system czasu pracy np. równoważny. Czasem wystarczy tymczasowa zmiana, która nie wiąże się z koniecznością wprowadzania nowego systemu.
Dodatkowy dzień wolny od pracy może przysługiwać pracownikom szkoły z wielu powodów. Czy takiego dnia można udzielić w dniu wolnym od zajęć np. w trakcie przerwy świątecznej? Nic nie stoi temu na przeszkodzie.
Pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia w 2021 r. wypada w sobotę. To oznacza konieczność obniżenia wymiaru czasu pracy pracowników niepedagogicznych. W efekcie należy im udzielić dodatkowego dnia wolnego w tym samym okresie rozliczeniowym. Sprawdź, jak zastosować to rozwiązanie w przypadku osoby zatrudnionej w niepełnym wymiarze czasu pracy.
Za pracę w niedzielę pracownik niepedagogiczny może skorzystać z dodatkowego czasu wolnego albo wynagrodzenia. W tym pierwszym przypadku pracodawca musi udzielić dodatkowego dnia wolnego. W jakim terminie?
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń
Zajmie ci to jedynie 2 minuty