Wiedza o tym, jaki jest zakres zastosowania Karty Nauczyciela i kogo ona dotyczy, jest kluczowa dla każdej osoby zajmującej się kadrami w oświacie. Kwestię tę należy rozpatrywać w aspekcie podmiotowym i przedmiotowym. Nie można też pominąć tzw. słowniczka ustawowego.
Katalog obowiązków nauczycieli został zredagowany dość ogólnikowo. Wbrew pozorom jednak ma on duże znaczenie praktyczne. Przesądza bowiem o tym, w jakim zakresie nauczyciel ponosi odpowiedzialność dyscyplinarną, porządkową lub za jakość pracy.
Nauczyciele zatrudnieni we wszystkich typach szkół i placówek oświatowych, bez względu na wymiar zatrudnienia, podlegają ocenie pracy. Od 1 września 2022 r. dyrektor szkoły ma obowiązek, w określonych sytuacjach, dokonywania oceny pracy nauczycieli odbywających przygotowanie do zawodu oraz nauczycieli mianowanych. Nauczyciele mianowani zaś, aby ubiegać się o stopień nauczyciela dyplomowanego, muszą uzyskać co najmniej bardzo dobrą ocenę pracy za okres ostatnich 3 lat pracy. Praktyczny komentarz do art. 6a Karty Nauczyciela, omawia aktualne zasady dokonywania oceny pracy nauczycieli oraz dyrektorów szkół.
Nauczyciele to grupa zawodowe, która musi spełnić określone wymogi formalne, by zostać zatrudnionym w szkole lub placówce oświatowym. Podstawowe kwestie związane z wymaganiami kwalifikacyjnymi nauczycieli zawiera art. 9 Karty Nauczyciela.
Karta Nauczyciela przewiduje dwa stopnie awansu zawodowego nauczycieli, a także tzw. nauczyciela początkującego czyli bez stopnia awansu zawodowego. W nowym systemie awansu obowiązującym od 1 września 2022 r. uzyskanie kolejnego stopnia awansu zawodowego wiąże się z koniecznością przepracowania odpowiedniego okresu oraz przystąpienia do postępowania kwalifikacyjnego lub egzaminacyjnego. Karta Nauczyciela przewiduje jednak możliwość uzyskania stopnia nauczyciela mianowanego z mocy prawa. Poznaj podstawowy podział stopni awansu zawodowego nauczycieli i sprawdź, kto może otrzymać stopień awansu bez odbywania przygotowania do zawodu.
Komentowany przepis określa procedury nadawania nauczycielom kolejnych stopni awansu zawodowego, wymogi dotyczące awansu na stopień nauczyciela mianowanego i dyplomowanego, a także właściwość organów wydających decyzje w sprawie nadania stopnia awansu zawodowego nauczycielowi (komisje kwalifikacyjne i komisje egzaminacyjne). Poznaj ogólne warunki uzyskania wyższego stopnia awansu zawodowego oraz czas na wydanie decyzji w tej sprawie.
Aby móc złożyć wniosek o podjęcie postępowania egzaminacyjnego na stopień nauczyciela mianowanego należy najpierw odbyć przygotowanie do zawodu nauczyciela. Okres ten co do zasady trwa 3 lata i 9 miesięcy, ale może zostać skrócony. W czasie przygotowania do zawodu nauczyciel korzysta ze wsparcia mentora. Z kolei nauczyciela mianowany nie musi odbywać ani stażu ani przygotowania do zawodu. Po przepracowaniu odpowiedniego okresu i spełnieniu określonych warunków składa on po prostu wniosek o podjęcie postępowania kwalifikacyjnego. Sprawdź, na jakich warunkach.
Karta Nauczyciela w sposób szczególny wyróżnia elementy umowy o pracę i aktu mianowania nauczyciela. Najwięcej wątpliwości budzi sposób wskazania w umowie o pracę nauczyciela stanowiska pracy oraz wynagrodzenia. Prawidłowe określenie tych elementów pracy, ograniczy w przyszłości konieczność zmiany warunków pracy nauczycieli.
Nauczyciel zatrudniony na podstawie mianowania może być przeniesiony na inne stanowisko lub do innej szkoły. W każdym przypadku konieczna jest jednak zgoda nauczyciela. Sprawdź, jak w praktyce wygląda przeniesienie służbowe nauczyciela.
Karta Nauczyciela przewiduje odrębny tryb udzielania urlopu bezpłatnego nauczycielom, których stosunek pracy zostaje nawiązany na podstawie wyboru w określonych jednostkach takich jak kuratorium oświaty, Centralna Komisja Egzaminacyjna czy urzędy administracji rządowej. Poznaj zasady udzielania urlopu bezpłatnego nauczycielom na czas pełnienia funkcji z wyboru.
Szkoły mają obowiązek zapewnienia określonej puli godzin nauczycieli specjalistów. Wśród nich znalazło się nowe stanowisko pedagoga specjalnego, które musi być obsadzone w szkołach z odpowiednią liczbą uczniów. Sprawdź, jak spełnić wymogi w zakresie zatrudniania specjalistów.
Karta Nauczyciela określa składniki wynagrodzenia nauczycieli, a także inne świadczenia ze stosunku pracy, do których mogą być oni uprawnieni. Wynagrodzenie nauczycieli składa się ze składników obligatoryjnych i fakultatywnych, co oznacza, że nie każdy nauczyciel ma prawo do wszystkich dodatków, w tym dodatku motywacyjnego. Dużą rolę w zakresie kształtowania poziomu wynagrodzenia nauczycieli ma minister edukacji oraz organ prowadzący szkołę, który uchwala tzw. regulamin wynagradzania nauczycieli. Sprawdź, jak uregulowane są zasady wynagradzania nauczycieli w szkołach samorządowych.
Karta Nauczyciela przewiduje dodatek za warunki pracy nauczyciela, który realizuje zajęcia w warunkach trudnych lub uciążliwych. Zobacz wykaz warunków trudnych i uciążliwych, które uprawniają nauczycieli do dodatku za warunki pracy.
Wieloletnia praca nauczyciela jest wynagradzana specjalną gratyfikacją pieniężną – nagrodą jubileuszową. Jedynym kryterium przyznawania tej nagrody jest legitymowanie się wymaganym przez ustawę okresem pracy, przy czym po raz pierwszy nauczyciel otrzymuje nagrodę za 20 lat pracy, a kolejne co 5 lat, skończywszy na nagrodzie za 40 lat pracy. Poznaj szczegółowe zasady przyznawania nagrody jubileuszowej nauczycielom.
Prawo do trzynastki nauczyciela jest uzależnione od okresu przepracowanego w danej szkole w danym roku kalendarzowym. Ponadto ustawa do dodatkowym wynagrodzeniu rocznym przewiduje szczególne sytuacje, w których nauczyciel otrzyma trzynastkę bez względu na okres przepracowany (np. w przypadku korzystania z urlopu dla poratowania zdrowia lub zatrudnienia zgodnie z organizacją pracy szkoły). Poznaj warunki nabycia prawa do trzynastki w szkole.
W budżetach organów prowadzących szkoły, wojewodów oraz ministra ds. oświaty i wychowania tworzony jest specjalny fundusz nagród dla nauczycieli. Z funduszy tych wypłacane są nagrody dla nauczycieli. Poznaj szczegółowe zasady przyznawania nagród nauczycielom.
Nauczyciele tak jak pozostali pracownicy szkoły mogą skorzystać ze zwolnienia z powodu siły wyższej. W komentarzu wyjaśniamy w szczególności, jakie są warunki skorzystania z tego zwolnienia i jak go udzielić.
Urlop opiekuńczy to kolejne nowe uprawnienie nauczyciela wprowadzone w nowelizacji Kodeksu pracy i Karty Nauczyciela z dniem 26 kwietnia 2023 r. Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje dotyczące tego uprawnienia.
Sprawdź, z jakich uprawnień rodzicielskich mogą skorzystać nauczyciele, zważywszy na specyfikę rozwiązań przewidzianych w Karcie Nauczyciela.
Nauczycielom przysługują środki finansowe na doskonalenie zawodowe. Kiedy takie dofinansowanie może być przyznane? Na jakich zasadach? Wyjaśnienie znajdziesz w artykule. Dowiesz się także, jak organizować szkolenia branżowe w szkołach i placówkach prowadzących kształcenie zawodowe.
Urlop zdrowotny jest bardzo popularnym świadczeniem wśród nauczycieli – pozwala bowiem na podreperowanie zdrowia z zachowaniem większej części pensji. Sprawdź, według jakich zasad udzielić urlop zdrowotny.
Charakterystycznym i unikalnym przywilejem nauczyciela jest możliwość korzystania z pomocy zdrowotnej finansowanej przez organ prowadzący. Nie każdy jednak wie, jak to rozwiązanie funkcjonuje. Sprawdź, jak działa pomoc zdrowotna dla nauczycieli.
Obchodzony 14 października Dzień Nauczyciela oznacza zwolnienie z zajęć. Nie jest jednak dniem wolnym od pracy.
Złożenie wniosku przez rzecznika dyscyplinarnego nie jest równoznaczne ze wszczęciem postępowania przez komisję. Może bowiem zostać tu wydane postanowienie odmowne. Sprawdź, jak wyglądają pierwsze kroki w postępowaniu przed komisją dyscyplinarną.
Postępowanie przed komisją dyscyplinarną musi toczyć się na rozprawie. Dowiedz się, jaki jest jej dokładny przebieg.
Po zakończeniu rozprawy dyscyplinarnej komisja musi wydać orzeczenie. Jakie konkretnie? Od czego zależy dany rodzaj orzeczenia? Jak wygląda jego ogłoszenie? Odpowiedzi znajdziesz w artykule.
Z biegiem lat system emerytur dla nauczycieli traci swoje cechy charakterystyczne. Obecnie nauczyciele mogą korzystać z emerytur powszechnych, ale już nie bez względu na wiek. Alternatywą pozostaje świadczenie kompensacyjne i tzw. emerytura stażowa, a w wyjątkowych przypadkach emerytura pomostowa. Warto także pamiętać o konieczności przyznania nauczycielowi odprawy emerytalno-rentowej.
Skorzystanie z emerytury stażowej staje się możliwe w dacie określonej w art. 93c Karty Nauczyciela. To, który jest to dzień, zależy od daty urodzenia nauczyciela.
W stosunku do niektórych grup nauczycieli przepisy Karty Nauczyciela stosuje się w ograniczonym zakresie wskazanym w samej ustawie. Sprawdź, jakie jest to zakres.
Ogólnie rzecz ujmując, organ prowadzący sprawuje nadzór nad szkołami i placówkami w zakresie niepedagogicznym. Wchodzą w ten zakres również kwestie kadrowo-płacowe. Dowiedz się, kto konkretnie w tym zakresie wykonuje zadania organu prowadzącego.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń
Zajmie ci to jedynie 2 minuty