Za pracę nauczyciela wykonywaną w dniu wolnym od pracy należy udzielić czasu wolnego. Dotyczy to jednak wyłącznie prowadzenia zajęć w dniu wolnym od pracy. Przepisy Karty Nauczyciela nie wyjaśniają jednak, w jakim terminie udzielić dodatkowego dnia wolnego od pracy nauczycielowi. Zważywszy na niedawną uchwałę powiększonego składu Sądu Najwyższego odpowiedzi należy więc szukać w Kodeksie pracy, stosując rozwiązania takie, jak dla pozostałych pracowników szkoły. Wyjaśnienie tego problemu w Portalu Oświatowym.
Najnowsza uchwała powiększonego składu Sądu Najwyższego potwierdza, że przepisy Kodeksu pracy dotyczące czasu pracy powinny być stosowane wobec nauczycieli w zakresie nieuregulowanym w Karcie Nauczyciela. Dotyczy to także minimalnego dobowego i tygodniowego odpoczynku nauczyciela. Sprawdzamy, na jakich zasadach nauczycielom przysługuje minimalny dobowy odpoczynek.
Uchwała Sądu Najwyższego z 26 lutego 2025 r. potwierdza możliwość ubiegania się przez nauczycieli o wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych. W jakich przypadkach nauczyciele wykonują pracę w godzinach nadliczbowych? Jakie są konsekwencje pracy nauczyciela w godzinach nadliczbowych? Jak obliczyć wynagrodzenie za godziny nadliczbowe dla nauczycieli i w jakich przypadkach należy je wypłacić? Wyjaśnienia w artykule.
Pracownikowi w przedszkolu, szkole i innej placówce oświatowej mogą przysługiwać aż 6 rodzajów przerw w pracy. Nie każda z nich ma jednak powszechny charakter. Sprawdź, w których przypadkach pracownik oświaty może skorzystać z przerwy w pracy. Dowiedz się, jaki jest jej wymiar czasowy i co wiąże się z jej udzieleniem. Eksperci wyjaśniają zasady udzielania przerw wliczanych do czasu pracy stosowane wobec nauczycieli oraz pracowników niepedagogicznych.
Pensum nauczycieli specjalistów określa organ prowadzący na poziomie do 22 godzin. Jak rozlicza się takie pensum. Czy godzina nauczyciela specjalisty to godzina zajęć (45 minut) czy też godzina zegarowa (60 minut). Sprawdź, jak rozlicza się pensum nauczyciela specjalisty w szkole i placówce oświatowej.
Pytanie: Czy nauczycielowi przysługuje dzień wolny od pracy za uczestnictwo w szkoleniu w weekend?
W zespołach szkolno-przedszkolnych oraz szkołach podstawowych z oddziałami przedszkolnymi dość powszechnym zjawiskiem jest praca zarówno w szkole, jak i w przedszkolu. Jak będzie wyglądała taka praca w czasie zimowej przerwy świątecznej? Wszak w tym okresie w szkole nie ma zajęć dydaktycznych. Sprawdź, jak rozliczyć czas pracy nauczyciela zespołu szkolno-przedszkolnego w okresie przerwy świątecznej.
Zbliża się czas, w którym organizowane będą rady pedagogiczne po pierwszym półroczu. Można w tym okresie zadać sobie pytanie – czy radę pedagogiczną można zorganizować w weekend? Sprawdź, czy dyrektor szkoły lub placówki może zobowiązać nauczycieli do udziału w zebraniu w dni wolne od zajęć. Czy za udział w zebraniu nauczycielowi będzie przysługiwać dodatkowe wynagrodzenie?
Powszechną praktyką jest wychodzenie nauczycieli ze szkoły podczas okienka czyli przerwy pomiędzy zajęciami. Czy w każdym przypadku jest to dopuszczalne? Jak rozlicza się czas pracy nauczyciela w związku z okienkiem? Jakie warunki muszą być spełnione, by nauczyciel mógł zgodnie z prawem opuścić szkołę podczas okienka? Odpowiedzi w artykule.
Pracownicy niepedagogiczni zatrudnieni w szkołach i placówkach prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego jako pracownicy samorządowi mają prawo do wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych. Regionalna Izba Obrachunkowa w Białymstoku przybliża zasady przyznawania i obliczania wysokości tego wynagrodzenia.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń
Zajmie ci to jedynie 2 minuty