Nauczyciel z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności może skorzystać z obniżki pensum. Sprawdzamy, czy takie samo uprawnienie przysługuje osobie bez kwalifikacji nauczyciela, zatrudnionej do prowadzenia zajęć w trybie art. 15 Prawa oświatowego.
Jak rozwiązać problem braku możliwości zatrudnienia na danym stanowisku nauczyciela? Otóż dyrektor może zawrzeć umowę o pracę z osobą, która wprawdzie nauczycielem nie jest, ale może prowadzić określone zajęcia. Sprawdź, jaki powinien być wymiar zajęć takiej osoby.
Dyrektorowi wolno wprowadzić równoważny czas pracy w szkole m.in. dla pracowników niepedagogicznych. Wymaga to jednak stosowania odpowiedniego okresu rozliczeniowego. Okres ten może być niekiedy wydłużony.
Wszyscy wiedzą, że aktualnie możliwe jest skierowanie do pracy zdalnej. Nie jest to jednak takie oczywiste w przypadku pracy hybrydowej tj. częściowo zdalnej i stacjonarnej. Czy można zobowiązać pracownika niepedagogicznego do wykonywania pracy hybrydowej.
Pracownikom niepedagogicznym w związku z pracą w dniu wolnym przysługuje dodatkowy dzień wolny. Dowiedz się, w jakim wymiarze i na jakich zasadach go udzielać.
Pracownik niepedagogiczny w szkole niepublicznej może zostać wezwany do pracy w dniu wolnym np. z powodu awarii. Sprawdź, w jakim wymiarze udzielić czasu wolnego dla takiego pracownika.
Pytanie: W soboty w szkole prowadzone są zajęcia dodatkowe. W związku z tym, jedna z pań sprzątaczek musi w tym dniu przyjść również do pracy. Na jakiej zasadzie jest udzielany odbiór dnia wolnego za pracę w sobotę zgodnie z kodeksem pracy, czy zgodnie z przepisami o pracownikach samorządowych?
Pytanie: Pracownica do 6 czerwca przebywała na urlopie rodzicielskim. Czy należy jej się dodatkowy dzień wolny z tytułu 1 maja wypadającego w sobotę?
5-dniowy tydzień pracy to norma przeciętna a nie sztywna. Oznacza to, że mogą zdarzyć się przypadki, gdy pracownik szkoły będzie wykonywał pracę także w trakcie weekendu. Ale czy możliwe jest wprowadzenie stałej 6-dniowej pracy kosztem skrócenia dnia pracy? Odpowiedź w artykule.
Zadaniowy czas pracy cechuje się pewną specyfiką. Mimo tego istnieje możliwość zastosowania go w szkołach i placówkach oświatowych. Sprawdź, na jakich zasadach.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń
Zajmie ci to jedynie 2 minuty