Od lat toczy się dyskusja, czy zakazać uczniom używania telefonów komórkowych w szkole. Nie ma jednak przepisu, który by na to pozwalał. Wręcz przeciwnie – przepisy mówią wprost, że wnoszenie i korzystanie z telefonów komórkowych musi być uregulowane w statucie. Czy aktualnie można więc całkowicie zakazać używania telefonów, czy uczniowi można zabrać telefon? Sprawdzamy, co o telefonach komórkowych znajdziemy w przepisach oświatowych i co na temat ich używania powinno się znaleźć w dokumentacji szkolnej.
Pytanie: Jak należy wprowadzić zmianę logo w liceum ogólnokształcącym. Czy zmiana logo wchodzi w życie zarządzeniem dyrektora?
Pytanie: Jesteśmy zespołem szkolno-przedszkolnym, w którym funkcjonują 3 statuty: zespołu, przedszkola i szkoły. W związku z dużą ilością zmian w każdym ze statutów, chcemy wprowadzić jeden statut zespołu. Czy jest możliwe z 3 statutów zrobić jeden statut zespołu?
Pytanie: Wójt chce, aby projekty arkuszy organizacyjnych były analizowane przez radnych. Czy przewodnicząca wraz z członkami komisji oświaty Rady Gminy może analizować, zgłaszać swoje uwagi do przedłożonego wójtowi przez dyrektora projektu arkusz organizacyjnego szkoły?
O zasadach i terminach związanych z opracowaniem arkusza organizacyjnego pisaliśmy niedawno w artykule Arkusz organizacyjny 2025/2026 – wskazówki dla dyrektora szkoły i przedszkola. Dziś proponujemy praktyczne rozwiązania i odpowiedzi na najczęściej pojawiąjące się pytania, jak prawidłowo opracować arkusz organizacyjny 2025/2026. Dowiedz się, czy organ prowadzący może nie zatwierdzić arkusza, czy w arkuszu uwzględnić już edukację zdrowotną oraz ile godzin religii zaplanować.
Już na początku kwietnia szkoły muszą przekazać arkusze organizacyjne do konsultacji związkom zawodowym, a następnie do zatwierdzenia organowi prowadzącemu. Dlatego marzec to okres intensywnej pracy nad treścią arkusza organizacyjnego. Sprawdź, jak przygotować arkusz organizacji szkoły i przedszkola na rok szkolny 2025/2026.
Pytanie: W związku z uruchomieniem nauki w niepublicznym liceum ogólnokształcącym chcemy, aby od lutego/marca zaczęła naukę pierwsza klasa. Czy w tym półroczu możemy zacząć z programem z zakresu pierwszego półrocza, a w związku z tym świadectwa ukończenia pierwszej klasy LO uczniowie dostaliby nie w czerwcu, ale w styczniu w nowym roku szkolnym 2025/2026? Czy taka praktyka jest dozwolona?
Pytanie: Czy w przypadku tworzenia oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej należ zmieniać nazwę szkoły?
Uzyskanie akredytacji na kształcenie ustawiczne w formach pozaszkolnych możliwe jest również przez branżowe centrum umiejętności. Tak przewiduje najnowsze rozporządzenie w sprawie akredytacji kształcenia ustawicznego w formach pozaszkolnych. Sprawdzamy, jakie jeszcze zmiany zaszły w kształceniu ustawicznym.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń
Zajmie ci to jedynie 2 minuty