Na dodatkowe dni wolne od pracy mogą liczyć także pracownicy niepedagogiczni, ale na innych zasadach niż nauczyciele. Taki dzień przysługuje zarówno pracownikom samorządowym, jak i ze szkół i placówek prowadzonych przez inne organy. Sprawdź, w jakich przypadkach, na jakich zasadach i w jakim wymiarze udzielać dodatkowe dni wolne od pracy pracownikom niepedagogicznym.
Godziny nadliczbowe pracownika samorządowego – ile dni wolnych
Dla pracownika niepedagogicznego dni wolne przewidziane są za pracę w godzinach nadliczbowych. W jakim wymiarze? To już zależy od jego statusu. Jeżeli chodzi o pracownika samorządowego, to dni a właściwe czas wolny przysługuje jedynie wówczas, gdy pracownik ten nie wybrał dodatkowego wynagrodzenia. W takim przypadku czas wolny przysługuje w takim samym wymiarze, w jakim pracownik realizował godziny nadliczbowe.
Przykład
Konserwator zatrudniony w szkole gminnej został wezwany po godzinach pracy (16.00-19.00) celem usunięcia awarii w szkole. Usuwanie awarii potrwało 3 godziny. W efekcie pracownik ma do odbioru dzień wolny, ale nie w pełnym wymiarze, lecz jedynie w zakresie 3 godzin.
Dzień wolny za nadliczbowe dla pracownika samorządowego – niekoniecznie w tym samym okresie rozliczeniowym
Przepisy nie wskazują, w jakim okresie powinien być udzielony dzień wolny za pracę w godzinach nadliczbowych. Nie jest więc konieczne udzielenie go w tym samym okresie rozliczeniowym.
Przykład
Pracownik samorządowy pracował w godzinach nadliczbowych w dniu 20 grudnia 2021 r. Dodatkowy dzień (czas wolny) może być mu udzielony np. w styczniu 2022 r.
Z drugiej strony na wniosek pracownika dzień wolny można udzielić w okresie bezpośrednio poprzedzającym urlop wypoczynkowy lub po jego zakończeniu. Nie jest to jednak obowiązek dyrektora.
Dzień wolny za pracę w godzinach nadliczbowych – inne rozwiązanie w szkołach niesamorządowych
Z kolei w przypadku szkół niesamorządowych należy zastosować rozwiązania z Kodeksu pracy. Są one korzystniejsze dla pracowników. Otóż przysługuje im:
Możliwa jest także sytuacja, w której to pracodawca zadecyduje o udzieleniu dodatkowego dnia wolnego zamiast wypłaty dodatku do wynagrodzenia.
Dodatkowy dzień wolny za pracę dla pracownika niepedagogicznego zatrudnionego w szkole niesamorządowej przysługuje zawsze obok wynagrodzenia za taką pracę, a zamiast dodatku do takiego wynagrodzenia.
Możesz zrezygnować z odnawiania subskrypcji w dowolnym momencie
Zaloguj się:
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń