Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Kontrola zarządcza

Szkoły mają obowiązek realizowania systemu kontroli zarządczej. Jest to bardzo ważny element procesu zarządzania. Znajdziesz tu informacje dotyczące kontroli zarządczej w szkole, dotyczące m.in. standardów kontroli, zarządzania ryzykiem - niezbędne w pracy dyrektora. Poznaj przykład analizy wdrożenia i funkcjonowania w szkole systemu kontroli zarządczej. Omówienia zawierają także informacje o kontroli zarządczej w placówkach niepublicznych.

Kontrola zarządcza w szkole niesamorządowej – czy obowiązkowa

Pytanie: Czy szkoły, których organem prowadzącym nie jest gmina, mają obowiązek prowadzić kontrolę zarządczą? Jesteśmy szkołą publiczną, ale naszym organem prowadzącym jest stowarzyszenie.

Kompetencje organu prowadzącego w zakresie kontroli w szkole

Pytanie: Organ prowadzący zaplanował kontrolę w podległych jednostkach organizacyjnych, dotyczącą dysponowania środkami finansowymi, zapisów statutu, regulaminów, dokumentacji przebiegu nauczania i opieki, dzienników zajęć i innej dokumentacji prowadzonej na okoliczność realizacji pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Jakie są kompetencje organu prowadzącego w tym zakresie?

Standardy kontroli zarządczej w szkole – jakie dokumenty do samooceny

Standardy kontroli zarządczej w szkole – jakie dokumenty do samooceny

Ustawodawca nie narzucił kierownikom jednostek odgórnie ustalonych procedur kontroli zarządczej, pozostawiając w tym zakresie pewną swobodę. Jednak część organów prowadzących zobowiązało dyrektorów do podejmowania określonych działań wynikających ze standardów kontroli i ich dokumentowania. Sprawdzamy, jakie dokumenty mogą okazać się przydatne w samoocenie kontroli zarządczej.

Regulamin organizacyjny szkoły a jednostka organizacyjna

Pytanie: Organ prowadzący postanowił ujednolicić funkcjonowanie szkół. Zalecono ujednolicenie kontroli zarządczej i w ramach tego tworzymy np. regulamin organizacyjny szkoły. W regulaminie jest m.in. podział na komórki organizacyjne i w naszej szkole jest: dział gospodarczy, sekretariat, księgowość. Czy biblioteka w szkole może być uznana za jednostkę organizacyjną?

Kontrola dokumentów kontroli zarządczej a brak protokołu z przeglądu dokumentów wewnętrznych

Kontrola dokumentów kontroli zarządczej a brak protokołu z przeglądu dokumentów wewnętrznych

Informacja o braku protokołu z okresowego przeglądu dokumentów wewnętrznych, zawarta w zaleceniach pokontrolnych dotyczących kontroli zarządczej, oznacza, że w szkole nie dokonano analizy aktualności oraz dalszej przydatności tych dokumentów. Dyrektor szkoły ma obowiązek wdrożyć i monitorować elementy kontroli, aby szkoła osiągała wyznaczone cele w sposób zgodny z prawem, oszczędny i terminowy.

W jaki sposób pracownicy powinni potwierdzić, że zapoznali się z kodeksem etyki

Pytanie: W związku z wprowadzeniem nowego kodeksu etyki, czy prawo wymaga oświadczenia każdego pracownika szkoły o zapoznanie się i stosowanie? Czy wystarczy tylko potwierdzenie zapoznania się z Kodeksem, np. lista zbiorcza pracowników?

Spis dokumentów kontroli zarządczej obowiązujący w szkole

Pytanie: Jakie dokumenty związane z kontrolą zarządczą obowiązują w szkole?

Kodeks etyki w szkole i przedszkolu – czy obowiązkowy

Pytanie: Czy w przepisach obowiązującego prawa jest zapisany obowiązek istnienia w placówce kodeksu etyki i jego obowiązku imiennego podpisania go przez wszystkich pracowników szkoły?

Zarządzanie strategiczne

Kontrola zarządcza w szkole i przedszkolu – zadania dyrektora na przełomie roku

Na przełomie roku dyrektor placówki oświatowej ma za zadanie dokonać podsumowań i wyznaczyć cele na najbliższy rok w związku z kontrolą zarządczą. Przedstawiamy zadania dyrektora szkoły i przedszkola związane z kontrolą zarządczą oraz przykładowe wzory dokumentów do pobrania.

Obowiązek sporządzania i przedstawiania informacji o stanie realizacji zadań oświatowych w nowych przepisach od 1 września 2017 r.

Pytanie: W ustawie o systemie oświaty w art. 5a ust. 4 został określony obowiązek sporządzania i przedstawiania informacji o stanie realizacji zadań oświatowych, zgodnie z którym: „Organ wykonawczy JST, w terminie do 31 października, przedstawia organowi stanowiącemu powyższą informację”. Jak to wygląda po 1 września 2017 r., ponieważ ten art. w ustawie o systemie oświaty został uchylony?

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql

Zajmie ci to jedynie 2 minuty