W związku ze świętem przypadające w innym dniu niż niedziela np. Święto Trzech Króli w dniu 6 stycznia 2024 r. pracownikom niepedagogicznym przysługuje obniżka wymiaru czasu pracy. To zaś przekłada się na dodatkowy dzień wolny w tym samym okresie rozliczeniowym. Sprawdź, jak wyliczyć taką obniżkę dla pracownika zatrudnionego na niepełny etat.
W tym roku Narodowe Święto Niepodległości (11 listopada) wypada w sobotę. Dla pracowników oznacza to dodatkowy dzień wolny od pracy w tym samym okresie rozliczeniowym. Niestety taki dzień wolny nie przysługuje nauczycielom zatrudnionym w szkołach i placówkach samorządowych i prowadzonych przez organy administracji rządowej.
Ideą równoważnego systemu czasu pracy jest przedłużenie dobowego czasu pracy ponad 8 godzin. Taki system może być stosowany z powodzeniem również w szkole. Aby wprowadzić równoważny czas pracy w szkole, należy jednak spełnić określone wymogi. Odzwierciedla je rozkład czasu pracy.
Pytanie: Czy pracownik niepedagogiczny będący opiekunem na wycieczce szkolnej musi składać wniosek o urlop wypoczynkowy? Czy też przebywa w podróży służbowej?
Jedna z nowości w Kodeksie pracy obowiązujących od 26 kwietnia 2023 r. to elastyczna organizacja pracy, nazywana czasami elastycznym czasem pracy. Z tego uprawnienia mogą skorzystać także pracownicy szkoły, ale nie na wszystkich stanowiskach. Elastyczna organizacja pracy to tak naprawdę kilka uprawnień, z których może skorzystać pracownik. Sprawdź, jak stosować elastyczną organizację pracy w szkole.
Pytanie: Jaki jest wymiar pracy zdalnej okazjonalnej w przypadku osoby zatrudnionej na część etatu?
Pytanie: W regulaminie pracy mamy zapis, zgodnie z którym praca w godzinach nocnych to praca od 22.00 do 6.00. Czy i w jaki sposób można zmienić ten zapis, tak aby godziny nocne ustalić od 21.30 do 5.30?
Ewidencja czasu pracy w szkole obejmuje także pracę zdalną i hybrydową. Czy oznacza to obowiązek wyodrębnienia ewidencji czasu pracy zdalnej? Odpowiedź w artykule.
Dyrektor może zwolnić pracownika szkoły od pracy w celu załatwienia prywatnej sprawy. Na jakich zasadach? W jakich przypadkach? Czy takie zwolnienie celem wyjścia prywatnego jest płatne? W artykule przedstawiamy możliwe rozwiązania, które mają zastosowanie do pracowników niepedagogicznych i do nauczycieli.
Dodatkowe umowy zlecenia (a właściwie o świadczenie usług) zawierane z pracownikami nie są niczym zaskakującym, także w realiach oświatowych. Jak zatem pogodzić taką dodatkową umowę z wymogiem zapewnienia minimum 11-godzinnego odpoczynku dobowego? Wyjaśnienia w artykule.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń
Zajmie ci to jedynie 2 minuty