Pytanie: Uczeń szkoły branżowej został przyjęty we wrześniu do klasy w zawodzie mechanik pojazdów samochodowych. Rodzic dostarczył do szkoły orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego ze względu na niepełnosprawność umysłową w stopniu lekkim. Ogólnie uczeń ma problemy z opanowaniem podstawy programowej z poszczególnych przedmiotów a szczególnie nie radzi sobie z językiem angielskim. Czy istnieje podstawa prawna, by tego ucznia zwolnić z języka obcego?
Pytanie: Czy uczeń, który w trakcie roku szkolnego zrezygnował z udziału w lekcjach religii (na wniosek rodziców) ma prawo wrócić na te zajęcia?
Pytanie: Czy rodzic może wejść na lekcje i obserwować zajęcia? Czy w szkole powinna być procedura wejścia rodzica/opiekuna do klasy (aby towarzyszyć dziecku podczas lekcji)?
Pytanie: Trzech uczniów w szkole zostało zgłoszonych na zajęcia etyki. Jak powinien postąpić dyrektor?
Pytanie: Oddział przygotowawczy istniał od maja 2022 r. do końca sierpnia 2022 r. Ponownie został powołany na rok szkolny 2022/2023. Czy istnieje możliwość realizacji nauki w oddziale przygotowawczym w kolejnym roku szkolnym 2023/2024?
Czy przepisy dopuszczają, aby uczniowie, którzy ze względu np. na sytuacje losowe (złamanie nogi, choroba), uczestniczyli w zajęciach online? Czy w takich sytuacjach rodzic może poprosić, aby uczeń brał udział w zajęciach poprzez platformę online w trakcie, gdy reszta klasy uczestniczy w lekcji stacjonarnie? Sprawdzamy, co o tym mówią aktualne przepisy.
Pytanie: W naszej szkole przez dzień nie będzie wody (nie będą działać sanitariaty itp.). Czy można w tym dniu odwołać zajęcia edukacyjne?
Pytanie: Czy uczniowie, którzy nie uczęszczają na lekcje religii, mogą dołączyć do innej klasy równoległej np. na zajęcia z matematyki? Czy nauczyciel może im wstawiać oceny z tego przedmiotu za udział w lekcji, tak by nie były to tylko zajęcia opiekuńcze, a standardowe zajęcia dydaktyczne?
Pytanie: Czy istnieje możliwość wystąpienia do organu prowadzącego o dodatkowe godziny języka polskiego dla słuchaczy szkoły zaocznej przybywających z Ukrainy?
Przepisy umożliwiają prowadzenie zajęć edukacyjnych w czasie krótszym niż 45 minut w uzasadnionych przypadkach. Przepisy nie wskazują, co należy rozumieć pod pojęciem „uzasadnione przypadki”. Są to, najogólniej mówiąc, różnorodne sytuacje życiowe związane z funkcjonowaniem szkoły.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń
Zajmie ci to jedynie 2 minuty