Pytanie: Matka jednego z uczniów napisała mi prośbę o zwolnienie jej syna z zajęć religii. Do marca chłopiec na te zajęcia uczęszczał. Na jakiej podstawie prawnej mogę wydać decyzję o zwolnieniu ucznia z nieobowiązkowych zajęć z religii?
Pytanie: Czy aby założyć w szkole klasę sportową, muszę dysponować konkretną liczbą i konkretnymi obiektami i urządzeniami sportowymi, tzn. ile musi ich być, jakiej wydajności i różnorodności?
Pytanie: Czy program szkolenia sportowego może być opracowany przez nauczycieli?
Pytanie: Po semestralnym podliczeniu nieobecności ucznia w szkole okazało się, iż jego frekwencja wyniosła 52%. Wychowawca zawiadomił jego rodziców o tym, że może on mieć problemy z klasyfikacją. Rodzice mają pretensje do nas, że nie informowaliśmy ich na bieżąco o nieobecnościach dziecka, tylko kontaktujemy się z nimi, kiedy już problem jest bardzo poważny. W szkole co miesiąc odbywają się dni otwarte dla rodziców, więc mogli oni sami kontrolować frekwencję dziecka. Czy mam obowiązek informować rodziców w szczególny sposób o przedłużających się nieusprawiedliwionych nieobecnościach dziecka?
Pytanie: Chciałbym utworzyć w swojej szkole klasę sportową. Proszę o informację, jak ustalić tygodniowy wymiar godzin zajęć sportowych, ile musi on wynosić i jak te godziny powinny być rozłożone? Czy zajęcia wychowania fizycznego będą w takiej klasie realizowane w ramach ustalonego tygodniowego wymiaru godzin sportowych, czy dodatkowo?
Pytanie: Na początku w klasie terapeutycznej było 11 uczniów. Jednak liczba ta w trakcie pobierania w tej klasie nauki zmniejszyła się i obecnie jest 9 uczniów. Czy jest to wystarczająca ilość, by kontynuować z taką klasą naukę?
Pytanie: Od nowego roku szkolnego jeden z uczniów, który wcześniej nie sprawiał żadnych kłopotów wychowawczych i dobrze się uczył, zaczął wagarować i podejrzewam, że pali papierosy. Rodzice ucznia w rozmowie ze mną zaproponowali spisanie kontraktu pomiędzy szkołą a ich dzieckiem. Co powinno być zawarte w kontrakcie? Czy będzie to wystarczające działanie zapobiegające niedostosowaniu społecznemu ucznia?
Pytanie: Postanowiliśmy wprowadzić do statutu szkoły szczegółowe regulacje dotyczące nieobecności w szkole. Chcielibyśmy opracować kary dla uczniów, którzy opuszczają zajęcia bez usprawiedliwienia, oraz nagrody dla dzieci z najwyższą frekwencją w szkole. Jakie kary oraz nagrody są skuteczne i warte wprowadzenia?
Pytanie: Nasza szkoła znajduje się w pobliżu dużego parku, w którym zwykle spotykają się wagarujący uczniowie. Nauczyciele starają się, idąc do szkoły, przechodzić przez park, by znaleźć wagarowiczów. Ostatnio nauczyciel spotkał ucznia naszej szkoły w towarzystwie dwóch innych, starszych chłopców. Na prośbę nauczyciela, by poszedł z nim do szkoły, starsi koledzy zaczęli używać wulgarnych słów. Nauczyciel poczuł się bezradny. Czy w takiej sytuacji powinienem wezwać policję? Czy policja mogłaby codziennie patrolować park i szukać wagarujących dzieci?
Pytanie: Jestem dyrektorem szkoły niepublicznej. Uczniowie dość często opuszczają zajęcia, a zapracowani rodzice usprawiedliwiają wszystkie nieobecności niekiedy nawet po dwóch miesiącach. Jakie podjąć kroki, by zdyscyplinować zarówno uczniów do uczęszczania na zajęcia, jak i rodziców do kontrolowania nieobecności dzieci?
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń
Zajmie ci to jedynie 2 minuty