Pytanie: W szkole podstawowej prowadzonej przez JST jest możliwość tworzenia oddziału sportowego począwszy od IV klasy. Czy harmonogram naboru (w tym terminy przeprowadzenia testów sprawnościowych) ustala dyrektor szkoły czy organ prowadzący?
Pytanie: Rodzic zapisał do szkoły dziecko, które mieszka na terenie miejscowości, w której znajduje się szkoła, ale jest zameldowane w mieście i nie znajduje się na wykazie dzieci otrzymanym z Urzędu Gminy. Jak traktować to dziecko? Czy należy przyjąć je do szkoły z urzędu, czy poddać rekrutacji?
Pytanie: Czy 6-latek, którego rodzice chcą posłać do I klasy, musi mieć badanie i opinię z poradni psychologiczno - pedagogicznej?
Pytanie: Czy szkoła ma obowiązek przyjąć kandydata, który w procesie rekrutacji nie dopełnił formalności, nie złożył oryginałów dokumentów? Na kierunku wybranym przez kandydata rekrutację zakończono, brak wolnych miejsc.
Pytanie: Jeżeli uczeń odbiera dokumenty ze szkoły w wakacje, to jaką datę wpisuje się do arkusza ocen i dziennika? SiO podaje informację, że jeżeli nastąpiła rezygnacja po radzie pedagogicznej klasyfikacyjnej, to jest to 31.08. Czy taka data powinna widnieć we wszystkich dokumentach szkolnych, nawet jeśli odbiór dokumentów nastąpił np. 1 lipca?
Pytanie: Czy dyrektor ma obowiązek przyjąć do pierwszej klasy technikum ucznia w wieku 18 lat? Czy jednak taka osoba powinna podjąć naukę w szkole dla dorosłych?
Pytanie: Rodzic dziecko chce, aby dziecko kontynuowało naukę na kolejnym etapie edukacyjnym w szkole specjalnej w innym powiecie. Czy może żądać od organu prowadzącego umieszczenia dziecka w tej szkole?
Skutkiem złożenia fałszywego oświadczenia o miejscu zamieszkania rodziców kandydata lub samego kandydata jest możliwość ponoszenia odpowiedzialności karnej. Natomiast skreślenie ucznia z listy uczniów danej szkoły następuje w przypadkach określonych w statucie szkoły. Podpowiadamy, co może zrobić dyrektor, gdy w zgłoszeniu do szkoły rodzice złożą nieprawdziwe dane dotyczące miejsca zamieszkania.
Przepisy nie wymagają przedkładania zaświadczeń o realizacji przez dziecko obowiązku rocznego przygotowania przedszkolnego w procesie postępowania rekrutacyjnego do klasy pierwszej szkoły podstawowej. Postępowanie to nie służy kontroli realizacji obowiązku rocznego przygotowania przedszkolnego.
Nowelizacja rozporządzenia w sprawie przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego oraz postępowania uzupełniającego (…) wprowadza nowy sposób przeliczania punktów w sytuacji, gdy uczeń z powodów zdrowotnych został zwolniony z egzaminu ósmoklasisty. Sprawdzamy, na czym polega zmiana i jak przeliczać punkty do szkoły ponadpodstawowej.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń
Zajmie ci to jedynie 2 minuty