Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Opieka nad uczniami w czasie zajęć i dyżurów

Znajdziesz tu aktualne porady ekspertów związane z opieką nad uczniami podczas zajęć w szkole czy np. ferii letnich czy zimowych. Dowiesz się m.in. kto odpowiada za bezpieczeństwo ucznia przebywającego na terenie szkoły po zakończeniu lekcji, kto może odbierać dziecko ze świetlicy, kto przejmuje odpowiedzialność za uczniów podczas wyjazdów na konkursy czy basen. Sprawdź, jak prawidłowo zorganizować dyżury nauczycieli, by zapewnić dzieciom bezpieczeństwo w szkole.

Czy szkoła ma obowiązek zorganizować opiekę świetlicową po zakończeniu rekolekcji

Czy szkoła ma obowiązek zorganizować opiekę świetlicową po zakończeniu rekolekcji

W czasie trwania rekolekcji szkoła nie jest zwolniona z realizowania funkcji opiekuńczej i wychowawczej. Oznacza to, że jeśli uczniowie wymagają zapewnienia opieki w szkole po prowadzonych w kościele rekolekcjach, to powinni mieć możliwość korzystania ze świetlicy. Sprawdzamy szczegóły!

Czy na świetlicy szkolnej można założyć monitoring

Pytanie: Monitoring na świetlicy szkolnej – czy jest dozwolony? W szkole już funkcjonuje monitoring.

Czy instruktorzy zimowego wypoczynku powinni posiadać zaświadczenia o niekaralności

Pytanie: Szkoła podstawowa organizuje wypoczynek zimowy dla uczniów. W planie zimowiska są zarówno zajęcia poza szkołą, np. nauka jazdy z instruktorem na nartach, czy kucharza na terenie szkoły. Zajęcia odbywają się w obecności wychowawców zimowiska. Czy kierownik wypoczynku ma obowiązek wymagać od instruktorów zaświadczenia o niekaralności?

Zawieszenie zajęć w publicznych i niepublicznych szkołach z powodu gołoledzi

Zawieszenie zajęć z powodu gołoledzi – na jakiej podstawie

Dyrektor szkoły może zawiesić zajęcia ze względu na temperaturę zewnętrzną, temperaturę w pomieszczeniach szkoły lub sytuację epidemiologiczną, lub jeśli wystąpiły na danym terenie inne zdarzenia, które mogą zagrozić zdrowiu uczniów. Zajęcia mogą być zawieszone przez organ prowadzący w związku z utrudnieniem w dotarciu uczniów do szkoły. Przepisy nie nakładają obowiązku ich odrabiania. Jednak w przypadku zawieszenia powyżej 2 dni dyrektorzy organizują dla uczniów zajęcia z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość. Sprawdzamy szczegóły w przepisach.

Zapraszanie na występy pensjonariuszy domów opieki w świetle ustawy Kamilka

Zapraszanie na występy pensjonariuszy domów opieki w świetle ustawy Kamilka

Szkoły i przedszkola często współpracują z placówkami typu domy opieki. Pensjonariusze zapraszani są na różne wydarzenia szkolne lub dzieci udają się do placówki z przygotowanym występem np. wspólne kolędowanie. Odkąd zaczęły obowiązywać Standardy Ochrony Małoletnich, niektóre placówki mają wątpliwość, czy mogą nadal zapraszać podopiecznych domów opieki bez ich wcześniejszej weryfikacji w KRK i Rejestrze Sprawców Przestępstw Na Tle Seksualnym. Sprawdź, czy słusznie.

Uregulowania dotyczące telefonów komórkowych – w statucie czy programie wychowawczo-profilaktycznym

Pytanie: Czy zasady użytkowania telefonów komórkowych na terenie szkoły powinny stanowić część uregulowań statutu, czy szkolnego programu wychowawczo-profilaktycznego? Wiemy, że nie możemy wprowadzić zasady rekwirowania przedmiotów należących do uczniów, ale chcemy nakazać wyłączanie telefonu na czas trwania lekcji. 

Kto odpowiada za bezpieczeństwo dzieci dowożonych do szkoły

Pytanie: Jestem dyrektorem szkoły. Organ prowadzący oraz rodzice próbują obciążyć mnie odpowiedzialnością za bezpieczeństwo dzieci dojeżdżających do szkoły. Czy mają rację?

Wyjazd z uczniami na lodowisko – czy niezbędne są kaski

Pytanie: Czy podczas wycieczki na lodowisko uczniowie obowiązkowo muszą mieć założone kaski ochronne? W regulaminach lodowisk nie zawsze są zapisy dotyczące obowiązku noszenia kasku

Czy bal studniówkowy jest imprezą szkolną

Czy bal studniówkowy jest imprezą szkolną

O tym, czy studniówka jest bądź nie jest imprezą szkolną, zależy od tego, kto przyjmuje na siebie rolę jej organizatora. Bal studniówkowy będzie imprezą szkolną, jeśli uwzględniony jest w szkolnym terminarzu i organizowany np. przez radę rodziców, będącą statutowym organem szkoły. W takim przypadku za organizację i przebieg imprezy, w tym za bezpieczeństwo osób w niej uczestniczących, odpowiada dyrektor szkoły. A jak będzie w przypadku, gdy to wyłącznie rodzice są organizatorami balu?

odpowiedzialność za zniszczenie mienia szkoły

Kto ponosi odpowiedzialność za zniszczenie mienia szkoły

Po ukończeniu 13. roku życia za szkody wyrządzone w mieniu szkoły odpowiada sam uczeń, jeśli ma rozeznanie własnego działania i jego ewentualnych skutków. Najczęściej jednak ciężar naprawienia szkody ponoszą rodzice, bo dziecko nie dysponuje własnym majątkiem. Sprawdzamy, kto i w jakich wypadkach ponosi odpowiedzialność za zniszczenie mienia szkoły.

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql

Zajmie ci to jedynie 2 minuty