W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie zmieniające ramowe plany nauczania. I tak od 1 września 2025 r. rozpocznie się kształcenie w zakresie nowych przedmiotów – edukacja zdrowotna i edukacja obywatelska. W nowelizacji rozporządzenia uwzględniono również zmiany dotyczące uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim uczęszczających do szkoły podstawowej. Sprawdzamy szczegóły!
Pytanie: Czy program doradztwa zawodowego wprowadza się osobnym zarządzeniem dyrektora? Czy powinien być wprowadzony zarządzeniem dyrektora, które dopuszcza "zestaw programów nauczania" do użytku z nadanym numerem?
Każdy nauczyciel powinien w taki sposób przygotować wymagania edukacyjne, aby były zrozumiałe, pomocne i motywujące dla uczniów. W tym roku szkolnym jest to szczególnie ważne ze względu na zmienioną podstawę programową. Dowiedz się, jak w praktyce powinno wyglądać przygotowanie wymagań edukacyjnych.
Pytanie: Nauczyciel powinien skonstruować wymagania edukacyjne do zajęć, których uczy. Czy konieczny jest w tym dokumencie podział na wymagania podstawowe i ponadpodstawowe? Czy tworząc sprawdzian, nauczyciel powinien wskazać, które zadania są z wymagań podstawowych, a które z ponadpodstawowych?
Pytanie: Jaka jest procedura zmiany drugiego języka nowożytnego w liceum w drugiej klasie? Uczeń w pierwszej klasie wybrał język rosyjski jako drugi język nowożytny. Zaliczył go i ma na świadectwie z pierwszej klasy wpisany język rosyjski. W drugiej klasie chce zmienić język na niemiecki. Jak wygląda procedura zmiany krok po kroku?
Pytanie: Czy można zmienić podręcznik w trakcie etapu edukacyjnego, np. w klasie I był z innego wydawnictwa, a w klasie II chcemy z innego?
Pytanie: Czy po uzyskaniu niskich wyników przez uczniów na egzaminie ósmoklasisty, szkoła ma obowiązek napisania programu naprawczego? Czy stworzenie tego dokumentu zleca dopiero organ nadzorujący placówkę?
Pytanie: Czy koła zainteresowań (dziennikarskie czy radiowe) oraz dodatkowe zajęcia z języka polskiego dla uczniów z Ukrainy prowadzone w latach 2020-2022 musiały mieć opracowany program czy tylko plan pracy?
Pytanie: Nauczyciel realizuje dopuszczony przez ministerstwo i umieszczony w szkolnym zestawie programów nauczania program z wiedzy o społeczeństwie w liceum ogólnokształcącym. Wprowadza innowację programową w tym programie, wprowadzając zagadnienia poszerzające wiedzę uczniów z zakresu prawa. Czy ta innowacja musi być ujęta w szkolnym zestawie programów nauczania pod osobnym numerem?
Pytanie: Nauczyciele poloniści szkoły podstawowej przedstawili podręczniki na kolejny rok szkolny. Dwóch nauczycieli wybrało książkę x, a jeden nauczyciel książkę y innego wydawnictwa – dla klasy IV. Czy zespół przedmiotowy polonistów powinien decydować o wyborze wydawnictwa, czy każdy nauczyciel indywidualnie?
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń
Zajmie ci to jedynie 2 minuty