Jeżeli okres niezdolności do pracy nauczyciela z powodu choroby przekracza 182 dni, a nauczyciel nie uzyska prawa do świadczenia rehabilitacyjnego lub urlopu dla poratowania zdrowia, jego stosunek pracy ulega rozwiązaniu. Sprawdź, czy okres dopuszczalnej nieobecności w pracy z powodu choroby jest powiązany z okresem zasiłkowym, czy liczy się go inaczej.
Okres zasiłkowy co do zasady wynosi 182 dni. Do tego okresu wliczane są następujące po sobie okresy niezdolności do pracy, o ile przerwa między nimi nie przekroczyła 60 dni. Nauczyciele szkół samorządowych, których stan zdrowia nie pozwala na powrót do pracy po długotrwałej chorobie mogą skorzystać z urlopu dla poratowania zdrowia. Jeżeli jednak po rocznym urlopie zdrowotnym lub świadczeniu rehabilitacyjnym nie powrócą do zdrowia, stracą pracę. Sprawdź, czy urlop zdrowotny przerywa bieg okresu zasiłkowego oraz jak nauczyciel może zachować pracę po długotrwałej chorobie.
Nauczyciele często dzielą się swoimi planami przejścia na emeryturę lub nauczycielskie świadczenie kompensacyjne z końcem roku szkolnego. Dyrektor szkoły, który opierając się na tych deklaracjach, nie zamieszcza nauczycieli planujących odejście na emeryturę w arkuszu organizacyjnym popełnia błąd. Błąd ten może okazać się kosztowny dla szkoły. Sprawdź, dlaczego.
W orzecznictwie Sądu Najwyższego utrwalony jest pogląd, że nieprzewidziane, długotrwałe i powtarzające się nieobecności pracownika w pracy, wymagające podejmowania przez pracodawcę działań natury organizacyjnej (wyznaczenia zastępstw) i pociągające za sobą wydatki na zatrudnienie pracowników w godzinach nadliczbowych lub innych osób na podstawie umów zlecenia, są uzasadnioną przyczyną wypowiedzenia umowy o pracę, chociażby były niezawinione przez pracownika i formalnie usprawiedliwione. Sprawdź, czy zatem częste absencje chorobowe umożliwiają zwolnienie z pracy nauczyciela zatrudnionego na podstawie mianowania.
Istotą zatrudnienia na zastępstwo jest zapewnienie odpowiedniej organizacji pracy w czasie nieobecności pracownika. Taka umowa ulega rozwiązaniu wraz z powrotem do pracy nieobecnego pracownika. To oznacza, że nie trzeba jej wypowiadać. Oczywiście umowę można wypowiedzieć, jeżeli rozwiązanie stosunku pracy ma nastąpić przed powrotem zastępowanej osoby do pracy.
Dyrektor szkoły nawiązuje z nauczycielem stosunek pracy na stanowisku zgodnym z posiadanymi przez nauczyciela kwalifikacjami. Stwierdzenie, że zatrudnienie nauczyciela zostało dokonane z naruszeniem warunków dotyczących m.in. wymagań kwalifikacyjnych jest jedną z przesłanek wygaśnięcia stosunku pracy nauczyciela. Nie dotyczy to jednak nauczyciela zatrudnionego na podstawie umowy o pracę. Sprawdź, co zrobić, gdy okaże się, że nauczyciel bez kwalifikacji został zatrudniony na podstawie umowy o pracę bez zgody kuratora.
Pytanie: Rzecznik dyscyplinarny skierował przeciwko nauczycielowi wniosek o wymierzenie kary dyscyplinarnej zwolnienia z pracy z zakazem przyjmowania do zawodu przez okres 3 lat. Czy po orzeczeniu kary dyscyplinarnej dla nauczyciela dyrektor szkoły będzie musiał skonsultować ze związkami zawodowymi zwolnienie nauczyciela z pracy?
Pytanie: Czy umowa na zastępstwo dla nauczyciela może zawierać zapis wskazujący najpóźniejszy termin rozwiązania? Czy taka umowa o pracę na czas określony nadal będzie umową o pracę na zastępstwo?
Pytanie: Czy nauczyciela zatrudnionego na czas określony za chorego nauczyciela obowiązuje okres wypowiedzenia?
Dyrektor żąda od kandydata do zatrudnienia na stanowisku nauczyciela informacji o niekaralności z Krajowego Rejestru karnego. Nie wyklucza to jednak pozyskiwania zaświadczenia o niekaralności dla nauczyciela także w trakcie zatrudnienia – w celu sprawdzenia, czy nie nastąpiło wygaśnięcie stosunku pracy. Wyjaśniamy, na jakich zasadach jest to możliwe.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń
Zajmie ci to jedynie 2 minuty