Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Zwalnianie nauczycieli

Znajdziesz tu aktualne porady ekspertów i dowiesz się jakie procedury obowiązują, gdy musisz dokonać zmian kadrowych w szkole. Poznaj zasady wyboru nauczyciela do zwolnienia, zakres konsultacji redukcji etatów ze związkami zawodowymi w szkole oraz konsekwencje nieuzasadnionego wypowiedzenia umowy o pracę nauczyciela.

Czy należy zwolnić nauczyciela szkoły niepublicznej w razie cofnięcia skierowania

Cofnięcie skierowania do nauczania religii w szkole niepublicznej

Cofnięcie skierowania dla nauczyciela religii oznacza, że nie może on dalej prowadzić zajęć z tego przedmiotu. Dotyczy to również szkół i przedszkoli niepublicznych. Jesteś dyrektorem takiej szkoły lub przedszkola? Sprawdź, jak zareagować w przypadku cofnięcia skierowania dla nauczyciela religii.

Negatywna ocena pracy a ochrona przedemerytalna nauczyciela – co z rozwiązaniem umowy

Pytanie: Nauczyciel dyplomowany, który za dwa lata osiągnie wiek emerytalny, otrzymał ocenę pracy negatywną. Czy z takim nauczycielem można rozwiązać stosunek pracy czy raczej podlega on ochronie przed zwolnieniem?

Odmowa prawa do świadczenia rehabilitacyjnego a powrót do pracy nauczyciela

Pytanie: Nauczyciel kontraktowy zatrudniony na czas nieokreślony przebywał na zwolnieniu lekarskim przez 182 dni okresu zasiłkowego. Następnie złożył wniosek o świadczenie rehabilitacyjne i otrzymał z ZUS decyzję odmowną. Nauczyciel chce wrócić do pracy. Czy można skierować go do lekarza medycyny pracy na badania kontrolne? Czy należy rozwiązać umowę o pracę w trybie art. 23 ust 1 pkt 2 Karty Nauczyciela?

Rozwiązanie stosunku pracy z nauczycielem – czy ma zastosowanie art. 53 § 5 Kodeksu pracy?

Pytanie: Czy nauczyciel zatrudniony wcześniej przez mianowanie, może wnioskować o niezwłoczne zatrudnienie, po ustaniu stosunku pracy, na podstawie art.53 § 5 Kodeksu Pracy? Nauczyciel odzyskał zdrowie po rozwiązaniu stosunku pracy z powodu przekroczenia dopuszczalnego okresu nieobecności spowodowanego chorobą.

Opieka nad dzieckiem a okres niezdolności do pracy

Opieka nad dzieckiem a okres niezdolności do pracy

Nauczyciel może wnioskować o zwolnienie od pracy na dziecko w wieku do lat 14. Czy może to zrobić bezpośrednio po wyczerpaniu okresu niezdolności do pracy? Wyjaśnienie w artykule.

Cofnięcie wypowiedzenia stosunku pracy dla nauczyciela

Cofnięcie wypowiedzenia, jeżeli powstanie możliwość zatrudnienia nauczyciela

Zdarza się, że po wręczeniu nauczycielowi mianowanemu oświadczenia o rozwiązaniu stosunku pracy, w szkole pojawia się możliwość dalszego zatrudnienia. Jak w takiej sytuacji powinien postąpić dyrektor? Czy należy cofnąć wypowiedzenie? A może wypłacić odprawę i zatrudnić ponownie? Sprawdź, co można zrobić, jeżeli dalsze zatrudnienie będzie możliwe w niepełnym wymiarze zajęć.  

Skrócenie nauczycielowi okresu wypowiedzenia i rozwiązanie umowy

Skrócenie nauczycielowi okresu wypowiedzenia w praktyce

Niedoręczenie nauczycielowi oświadczenia o rozwiązaniu stosunku pracy do końca maja nie oznacza, że pozostanie on w zatrudnieniu do końca następnego roku szkolnego. Wypowiedzenie może zostać wręczone również w czerwcu lub lipcu. Karta Nauczyciela przewiduje bowiem możliwość skrócenia okresu wypowiedzenia do jednego miesiąca. Sprawdź, w których przypadkach dyrektor może zastosować skrócenie nauczycielowi okresu wypowiedzenia i jakie będą tego skutki. Dowiedz się, jak skrócenie zastosować w przedszkolach i innych szkołach nieferyjnych.

Zwolnienie nauczyciela – kiedy art. 20, a kiedy art. 27 KN

Zwolnienie nauczyciela kontraktowego – kiedy na podstawie art. 20 ust. 1, a kiedy art. 27 ust. 1 Karty Nauczyciela?

Dyrektor nie ma dowolności w wyborze podstawy prawnej rozwiązania umowy z nauczycielem kontraktowym. Powołanie się na niewłaściwą podstawę może pociągnąć za sobą daleko idące konsekwencje. Od trybu rozwiązania stosunku pracy uzależnione są bowiem prawa zwalnianego nauczyciela. Sprawdź, kiedy jako podstawę zwolnienia z przyczyn organizacyjnych należy wskazać art. 27 ust. 1, a kiedy musi być to art. 20 ust. 1 Karty Nauczyciela.

Śmierć nauczyciela w czasie długotrwałej choroby a umowa na zastępstwo

Pytanie: Nauczyciel w tracie długotrwałej nieobecności w pracy z powodu choroby zmarł. Co dzieje się z umową na zastępstwo zawartą na czas nieobecności tego nauczyciela?

Wniosek o przeniesienie w stan nieczynny

Przejście w stan nieczynny - wady i zalety

Nauczyciele zatrudnieni w pełnym wymiarze godzin, którzy otrzymali wypowiedzenie stosunku pracy z przyczyn organizacyjnych mają 30 dni na podjęcie decyzji o przejściu w stan nieczynny. Sprawdź, czy warto złożyć wniosek o przeniesienie w stan nieczynny.

Tematyka

Poradnia

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania
 
Zadaj pytanie ekspertowi »

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql

Zajmie ci to jedynie 2 minuty