Nauczyciele często dzielą się swoimi planami przejścia na emeryturę lub nauczycielskie świadczenie kompensacyjne z końcem roku szkolnego. Dyrektor szkoły, który opierając się na tych deklaracjach, nie zamieszcza nauczycieli planujących odejście na emeryturę w arkuszu organizacyjnym popełnia błąd. Błąd ten może okazać się kosztowny dla szkoły. Sprawdź, dlaczego.
Arkusz organizacyjny szkoły i przedszkola zawiera m.in. informację na temat planowanych etatów nauczycieli. Dokument ten jest podstawą podejmowania działań kadrowych wobec nauczycieli tj. np. przeniesienia na inne stanowisko, ograniczenia zatrudnienia czy zwolnienia z pracy z przyczyn organizacyjnych.
Dla dyrektora szkoły, który planuje arkusz organizacyjny na kolejny rok szkolny, nawet ustna informacja o planowanym przejściu na emeryturę nauczycieli, jest bardzo cenna. Nie może jednak stanowić podstawy do wyeliminowania nauczyciela z arkusza organizacji szkoły. Ustna deklaracja nie ma bowiem mocy prawnej, a nauczyciel może zmienić zdanie.
Jeżeli nauczyciel jest zdecydowany, by odejść na emeryturę z końcem roku szkolnego, może np. w lutym lub marcu zawrzeć z dyrektorem szkoły porozumienie stron w sprawie rozwiązania stosunku pracy. W porozumieniu tym można wskazać dowolną, przyszłą datę ustania zatrudnienia np. 28 sierpnia, 31 sierpnia. Podpisanie takiego porozumienia stron przed sporządzeniem arkusza organizacyjnego, daje dyrektorowi możliwość pominięcia nauczyciela w arkuszu.
Nauczyciel, który podpisze porozumienie stron w sprawie rozwiązania stosunku pracy nadal będzie mógł zmienić zdanie co do odejścia na emeryturę. Cofnięcie jego oświadczenia woli o rozwiązaniu stosunku pracy będzie jednak wymagało zgody dyrektora szkoły (art. 61 Kodeksu cywilnego).
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń