Dyrektor żąda od kandydata do zatrudnienia na stanowisku nauczyciela informacji o niekaralności z Krajowego Rejestru karnego. Nie wyklucza to jednak pozyskiwania zaświadczenia o niekaralności dla nauczyciela także w trakcie zatrudnienia – w celu sprawdzenia, czy nie nastąpiło wygaśnięcie stosunku pracy. Wyjaśniamy, na jakich zasadach jest to możliwe.
Jednym z wymogów zatrudnienia nauczyciela jest tzw. niekaralność karna. Nauczyciel nie może być bowiem skazany prawomocnym wyrokiem sądu za umyślne:
Z tego względu jeszcze przed zatrudnieniem dyrektor żąda od nauczyciela przedstawienia informacji o niekaralności z Krajowego Rejestru Karnego (art. 10 ust. 8a Karty Nauczyciela). Nie ma takiej konieczności jedynie wówczas, gdy nauczyciel jest ponownie zatrudniany w tej samej szkole, a przerwa w zatrudnieniu nie przekroczyła 3 miesięcy.
Wymóg niekaralności musi być jednak zachowany przez cały okres zatrudnienia nauczyciela. Prawomocne skazanie za umyślne przestępstwo lub przestępstwo skarbowe skutkuje bowiem automatycznym wygaśnięciem stosunku pracy nauczyciela (art. 26 ust. 1 pkt 3 Karty Nauczyciela).
Czy zatem dyrektor może w każdym czasie zweryfikować niekaralność nauczyciela? Otóż tak. Każdy pracodawca ma bowiem prawo do uzyskania zaświadczenia z KRK o danym pracowniku. Informacja może być pozyskana w zakresie niezbędnym do:
Pozyskanie zaświadczenia o niekaralności nauczyciela leży tu w gestii dyrektora. W trakcie zatrudnienia nie należy więc żądać od nauczyciela przedstawienia informacji z Krajowego Rejestru Karnego, lecz zwrócić się o taką informację samodzielnie.
Oznacza to, że nawet w trakcie zatrudnienia dyrektor może wystąpić z zapytaniem do Krajowego Rejestru Karnego w sprawie niekaralności już zatrudnionego nauczyciela. Jeżeli okaże się, że nauczyciel był skazany prawomocnym wyrokiem sądu, wówczas należy stwierdzić, że doszło do wygaśnięcia stosunku pracy.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń