Pytanie: Czy w szkole prowadzonej przez stowarzyszenie dyrektor może zatrudnić na stanowisku konserwatora swojego małżonka? Planowane jest zatrudnienie na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony.
Dane osobowe nauczycieli publicznych i niepublicznych szkół i placówek oświatowych mogą być przechowywane w różnych rejestrach. Przede wszystkim znajdują się one w Systemie Informacji Oświatowej. Oprócz tego mogą też trafić do Centralnego Rejestru Orzeczeń Dyscyplinarnych. Przede wszystkim jednak dane osobowe nauczycieli, ale też niektórych pracowników niepedagogicznych pozyskiwane są Krajowego Rejestru Karnego, a także Rejestru Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym. W większości przypadków pozyskanie informacji z tych rejestrów i zawartych w nich danych osobowych jest wymogiem zatrudnienia w szkole lub placówce oświatowej. Niekiedy jednak pozyskanie danych jest prawem a nie obowiązkiem szkoły. Sprawdź, w jakim zakresie musisz bądź możesz przetwarzać dane osobowe nauczycieli i innych pracowników szkoły z Krajowego Rejestru Karnego i innych rejestrów.
Ustawa Kamilka z dniem 15 lutego 2024 r. wprowadziła poszerzony obowiązek weryfikacji niekaralności osób, które mają pracować z małoletnimi. Polega on na sprawdzeniu takich osób w Rejestrze Sprawców Przestępstw na tle Seksualnych i żądaniu przedstawienia zaświadczenia z Krajowego Rejestru Karnego. Obowiązek taki spoczywa w szczególności na dyrektorach szkół i placówek oświatowych. Niestety nowe przepisy rodzą wiele wątpliwości interpretacyjnych dotyczące m.in. tego, kogo poddać weryfikacji niekaralności. W artykule zebraliśmy odpowiedzi na najczęstsze pytania Czytelników Portalu Oświatowego dotyczące weryfikacji niekaralności nauczycieli i innych osób w związku z ochroną małoletnich.
W umowie pracę wskazuje się dwie daty tj. datę zawarcia umowy o pracę oraz datę rozpoczęcia pracy. Co wpisać jako datę zawarcia umowy o pracę nie powinno budzić wątpliwości. Jest to bowiem dzień, w którym umowa została podpisana. Więcej kłopotu sprawia ustalenie, co to jest dzień rozpoczęcia pracy. Opatrzne rozumienie tego terminu powoduje, że pracownicy tracą przypadający przed pierwszym dniem roboczym okres zatrudnienia, a w konsekwencji uzyskują krótszy staż pracy wliczany do świadczeń pracowniczych. Sprawdź, co oznacza dzień rozpoczęcia pracy w umowie o pracę i czy dzień rozpoczęcia pracy może przypadać w święto lub sobotę.
Pytanie: Jakie kwalifikacje powinien mieć intendent w szkole, która prowadzi własną stołówkę, a intendent sporządza m.in. jadłospisy, zamawia towar, przyjmuje towar, prowadzi dokumentacje związaną z żywieniem. Czy intendent w szkole powinien mieć wykształcenia gastronomiczne?
Pytanie: Do szkoły chodzi agresywny uczeń. Sprawa została zgłoszona do sądu. Organ prowadzący proponuje zatrudnienie w szkole ochroniarza. Czy jest to zasadne? Na jakiej podstawie taki ochroniarz miałby funkcjonować w szkole?
Pytanie: Czy w związku z długotrwałą nieobecnością głównej księgowej możemy zawierać umowy cywilnoprawne z księgowym z innej szkoły np. do sporządzenia sprawozdań księgowych.
Osobę niebędącą nauczycielem można zatrudnić w szkole do prowadzenia zajęć na podstawie art. 15 Prawa oświatowego za zgodą kuratora oświaty. Zgoda taka wydawana jest na rok szkolny. Status pracownika z art. 15 Prawa oświatowego jest specyficzny, ponieważ osoba ta nie jest ani nauczycielem, ani pracownikiem samorządowym. Sprawdź, jak długo można zatrudniać pracownika z art. 15 Prawa oświatowego na czas określony.
Pytanie: Czy obowiązek złożenia oświadczenia o państwach zamieszkania w ciągu ostatnich 20 lat dotyczy tylko cudzoziemców zatrudnianych w szkole, czy także obywateli Polski?
Pytanie: Czy dyrektor szkoły samorządowej może zawrzeć umowę zlecenia z kadrową w celu uporządkowania teczek akt osobowych pracowników?
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń
Zajmie ci to jedynie 2 minuty