Ustawa Kamilka z dniem 15 lutego 2024 r. wprowadziła poszerzony obowiązek weryfikacji niekaralności osób, które mają pracować z małoletnimi. Polega on na sprawdzeniu takich osób w Rejestrze Sprawców Przestępstw na tle Seksualnych i żądaniu przedstawienia zaświadczenia z Krajowego Rejestru Karnego. Obowiązek taki spoczywa w szczególności na dyrektorach szkół i placówek oświatowych. Niestety nowe przepisy rodzą wiele wątpliwości interpretacyjnych dotyczące m.in. tego, kogo poddać weryfikacji niekaralności. W artykule zebraliśmy odpowiedzi na najczęstsze pytania Czytelników Portalu Oświatowego dotyczące weryfikacji niekaralności nauczycieli i innych osób w związku z ochroną małoletnich.
Czy weryfikacji niekaralności podlega każdy pracownik szkoły?
Nie. Stwierdzenie, że każdy pracownik szkoły podlega weryfikacji niekaralności, nie znajduje oparcia w przepisach prawa.
Celem wstępu warto wyjaśnić, że pojęcie „weryfikacja niekaralności” ma potoczny charakter i nie występuje w przepisach. Miano weryfikacji niekaralności według ustawy o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich przypisuje się:
Obowiązki te spoczywają w szczególności na szkole lub placówce oświatowej, do której uczęszczają małoletni. Ustawa wskazuje w art. 21 ust. 1, kiedy ta weryfikacja ma zostać przeprowadzona. Weryfikacji poddaje się kandydata do zatrudnienia lub osobę dopuszczaną do innej działalności niż stosunek pracy. Chodzi tu wyłącznie o osoby, które mają wykonywać czynności związane z:
Spośród pracowników szkoły będą to z całą pewnością nauczyciele, ale także:
Odpowiedzi na pytanie, czy daną osobę należy poddać weryfikacji, tkwi w zakresie czynności, jakie ma wykonywać ta osoba. W praktyce jednak weryfikacji nie podlegają m.in.:
W artykule znajdziesz odpowiedzi m.in. na następujące pytania:
Czy należy sprawdzać w rejestrach osoby zatrudnione przed 15 lutego 2024 r.,
Czy konieczna jest weryfikacja niekaralności osoby ponownie zatrudnianej,
Czy weryfikacja niekaralności jest wymagana do przekształcenia umowy o pracę w mianowanie?
Czy wystarczy sprawdzenie w jednym z rejestrów wchodzących w skład RSPnTS?
Czy w skrajnych przypadkach informacja z Krajowego Rejestru Karnego może być zastąpione oświadczeniem kandydata?
Możesz zrezygnować z odnawiania subskrypcji w dowolnym momencie
Zaloguj się:
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń