Pierwszy kwartał każdego roku to czas wypłaty dodatkowego wynagrodzenia rocznego. W minionym roku zapadło ważne orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego w sprawie trzynastek i choć przepisy do dnia dzisiejszego nie zostały zmienione, do trzynastek za 2012 rok należy stosować już nowe zasady. Poniższe opracowanie pomoże ustalić prawo i wysokość dodatkowego wynagrodzenia rocznego za 2012 r.
Pytanie: Pracownica zmarła zanim została jej wypłacone dodatkowe wynagrodzenie roczne. Kto ma prawo do tego świadczenia? Czy szkoła powinna powiadomić rodzinę zmarłej pracownicy o przysługującym świadczeniu?
Pytanie: Czy okres pracy w ramach prac interwencyjnych należy zaliczyć do okresu, od którego zależy prawo do trzynastki w szkole?
Pytanie: Pracownica przebywała na urlopie wychowawczym od 1 października 2009 r. do 31 sierpnia 2010 r. Następnie wróciła do pracy, lecz w dniach od 6 do 10 września 2010 r. przebywała na zwolnieniu lekarskim z tytułu opieki nad chorym dzieckiem. Następnie, od 1 października 2010 r. do 30 czerwca 2011 r. udzielono jej ponownie urlopu wychowawczego. Czy pracownicy należy się dodatkowe wynagrodzenie roczne za 2010 r.?
Większość nauczycieli i pracowników niepedagogicznych szkół i placówek oświatowych w pierwszym kwartale roku dostanie tzw. trzynastkę. Poznaj opinię MEN w sprawie trzynastek dla nauczycieli, dowiedz się, czy jednorazowy dodatek uzupełniający należy uwzględnić w podstawie wymiaru trzynastej pensji oraz sprawdź, komu i na jakich zasadach należy wypłacić trzynastkę za 2010 r.!
Większość nauczycieli i pracowników niepedagogicznych szkół i placówek oświatowych w pierwszym kwartale roku dostanie tzw. trzynastkę. Interpretacja przepisów dotyczących dodatkowego wynagrodzenia rocznego do tej pory była niejednoznaczna, bo czym jest „organizacja pracy szkoły”? Czy jest to tożsame z rokiem szkolnym? Poznaj opinię MEN w tej sprawie i sprawdź, komu oraz na jakich zasadach należy wypłacić trzynastkę za 2009 r.!
Pytanie: Pracownik w 2008 r. był zatrudniony w placówce oświatowej 10 miesięcy, z czego efektywnie przepracował 2 miesiące, resztę przebywał na urlopie bezpłatnym. Czy przy naliczaniu trzynastki kierować się interpretacją zawartą w uchwale SN z 2003 r., czy w późniejszej z 2005 r.?
Pytanie: Pracownik niepedagogiczny przeszedł w lipcu 2008 r. na emeryturę. Za ten okres otrzymał proporcjonalną „trzynastkę”. Po miesiącu pracownik ten został zatrudniony od września 2008 r. na umowę na czas określony u tego samego pracodawcy. Czy za okres od września do grudnia 2008 r. należy się „trzynastka”?
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń
Zajmie ci to jedynie 2 minuty