31 sierpnia 2024 r. mija termin wypłaty świadczenia urlopowego dla nauczycieli za rok szkolny 2023/2024. W artykule wyjaśniamy, jak obliczyć wysokość świadczenia urlopowego, biorąc pod uwagę takie problemy jak np. zmieniającą się wysokość odpisu podstawowego na ZFŚS, a także możliwość wystąpienia urlopu opiekuńczego czy zwolnienia z tytułu opieki nad dzieckiem. Wskazujemy też, jak postąpić w przypadku przeniesienia służbowego nauczyciela i zatrudnienia na podstawie dwóch odrębnych umów o pracę
Pytanie: Nauczyciel miał dodatkową umowę o pracę zawartą w trybie art. 10 ust. 9 Karty Nauczyciela, tj. za zgodą kuratora oświaty z uwagi na brak kwalifikacji. Czy z tego tytułu należy wypłacić mu drugie świadczenie urlopowe?
Świadczenie urlopowe to dość specyficzny rodzaj uprawnienia pracowniczego, przysługujący nauczycielom i zależny od ich okresu zatrudnienia w roku szkolnym i wymiaru zajęć. Niewątpliwie świadczenie to jest przychodem nauczyciela. Sprawdź, czy podlega ono zwolnieniu z PIT.
Pytanie: Czy pracownicy szkoły niesamorządowej mają prawo do świadczenia urlopowego?
Już pod koniec sierpnia mija termin na wypłatę świadczeń urlopowych dla nauczycieli za rok szkolny 2020/2021. Świadczenia budzą wiele wątpliwości, przede wszystkim co do zasad obliczania ich wysokości. Panuje na ich temat wiele mylnych wyobrażeń, jak choćby ich wiązanie z urlopem wypoczynkowym. Tymczasem wypłata tych świadczeń zależy od zupełnie innych kryteriów. Jakich? Na to i inne pytania odpowiedzi znajdziesz w artykule. Sprawdź, jakiej wysokości powinny być świadczenia urlopowe nauczycieli w 2021 roku.
Dość często zdarzania się mylenie świadczenia urlopowego dla nauczycielami z tzw. wczasami pod gruszą. Tymczasem są to diametralnie inne świadczenia, przysługujące na odrębnych zasadach. Łączy ich jedno – źródło finansowania z ZFŚS. Porównajmy te dwa świadczenia.
Nauczyciele, poza świadczeniami przyznawanymi na podstawie regulaminu ZFŚS, mają prawo do dodatkowego świadczenia urlopowego z Karty Nauczyciela. Sprawdź, czy i w jakiej wysokości wypłacić świadczenie urlopowe nauczycielom zatrudnionym przez część miesiąca, przebywającym na urlopie zdrowotnym, macierzyńskim lub rodzicielskim oraz uzupełniającym etat w innej szkole.
Pytanie: Czy, obliczając świadczenie urlopowe, nauczycieli realizujących podwyższone pensum lub godziny ponadwymiarowe należy traktować jako zatrudnionych w pełnym wymiarze czasu pracy czy też w wymiarze większym niż etat?
Pytanie: Nauczyciel jest zatrudniony zgodnie z kwalifikacjami na podstawie mianowania i za zgodą kuratora ma zawartą drugą umowę o pracę na 4/18 etatu. Czy z tej dodatkowej umowy także należy wypłacić świadczenie urlopowe?
Do 31 sierpnia nauczyciele zatrudnieni na podstawie Karty Nauczyciela otrzymują świadczenie urlopowe, którego wysokość uzależniona jest wyłącznie od okresu i wymiaru zatrudnienia w danym roku szkolnym. Sprawdź, jakie wątpliwości w związku z ustaleniem prawa i wysokości świadczenia urlopowego mieli czytelnicy Portalu Oświatowego i dowiedz się komu i w jakiej wysokości należy je wypłacić.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń
Zajmie ci to jedynie 2 minuty