W związku z przejściem na emeryturę, rentę z tytułu niezdolności do pracy lub nauczycielskie świadczenie kompensacyjne nauczyciel i pracownik niepedagogiczny otrzymają nie tylko odprawę. W określonych przypadkach może przysługiwać im także nagroda jubileuszowa. Nie można także zapominać o zachowaniu uprawnień do trzynastki, świadczeń z funduszu socjalnego czy pomocy zdrowotnej.
Pytanie: Po dostarczeniu dodatkowych dokumentów pracownikowi wypłacono wyrównanie dodatku stażowego za 3 lata wstecz. Czy kwotę wyrównania wysługi lat należy wliczyć do podstawy trzynastki
Pytanie: Pracownica w 2024 r. przebywała na zwolnieniu chorobowym w ciąży, urlopie macierzyńskim i rodzicielskim. Nie wykorzystała ani jednego dnia urlopu wypoczynkowego. Czy do podstawy trzynastki należy wliczyć wynagrodzenie za urlop, które by otrzymała, jakby z niego skorzystała?
W pierwszym kwartale 2025 r. część nauczycieli i pracowników niepedagogicznych otrzyma dodatkowe wynagrodzenie roczne za 2024 r. czyli tzw. trzynastą pensję zwaną także trzynastką. Poznaj zasady nabywania prawa do dodatkowego wynagrodzenia rocznego oraz ustalania jego wysokości.
Pytanie: Pracownik szkoły doniósł dokumenty dotyczące stażu pracy, co zwiększyło dodatek stażowy. Zostało wypłacone wyrównanie dodatku stażowego za 3 lata wstecz. Czy do podstawy trzynastki za 2024 r. należy wliczyć całość wyrównania dodatku stażowego czy tylko część wyrównania za 2024 rok?
Pytanie: Czy dzień wolny za święto obniża liczbę dni przepracowanych przy badaniu prawa do dodatkowego wynagrodzenia rocznego?
W przypadku śmierci pracownika szkoły dodatkowe wynagrodzenie roczne tej osoby przysługuje małżonkowi i osobom uprawnionym do renty rodzinnej. W braku takich osób trzynastka wchodzi do spadku i musi zostać wypłacona spadkobiercom. Sprawdź, czy trzynastka wypłacana spadkobiercom zmarłego pracownika szkoły podlega opodatkowaniu.
Pracownicy szkoły mają prawo do dodatkowego wynagrodzenia rocznego w pełnej wysokości po przepracowaniu u danego pracodawcy całego roku kalendarzowego. Pracownicy, którzy przepracowali w danej szkole co najmniej 6 miesięcy, mają prawo do wynagrodzenia rocznego w wysokości proporcjonalnej do okresu przepracowanego w danym roku. Trzynastka przysługuje także pracownikom, którzy pracowali krócej niż 6 miesięcy w danym roku, lecz m.in. korzystali z urlopu dla poratowania zdrowia, urlopu macierzyńskiego czy też przeszli na emeryturę. Co do zasady do podstawy trzynastki wlicza się wynagrodzenie i inne świadczenia ze stosunku pracy przyjmowane do obliczenia ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy. W konsekwencji inaczej liczy się podstawę trzynastki nauczycieli, a inaczej trzynastkę pracowników niepedagogicznych. Sprawdź, komu przysługuje trzynastka za 2023 rok i w jakiej wysokości wypłacić to świadczenie. O trzynastkach w szkole za 2024 rok przeczytasz w artykule>>
Nie zawsze dodatek specjalny wlicza się do podstawy dodatkowego wynagrodzenia rocznego. O tym, czy dodatek ten podlega wliczeniu do podstawy trzynastki decyduje to, czy był on wypłacany periodycznie, czy też było to świadczenie jednorazowe. Poznaj dwa warunki, jakie - zdaniem Regionalnej Izby Obrachunkowej w Olsztynie - musi spełniać dodatek specjalny, aby go nie uwzględnić w podstawie wymiaru dodatkowego wynagrodzenia rocznego. Przekonaj się, czy zdaniem Sądu Najwyższego, świadczenie periodyczne musi być wypłacane regularnie, aby wliczyć je do podstawy trzynastki.
Pytanie: Czy w szkole można wypłacić trzynastkę na Święta Bożego Narodzenia?
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń
Zajmie ci to jedynie 2 minuty