Pomoc nauczyciela to specyficzne stanowisko pracy w szkole i przedszkolu, które nie ma statusu nauczycielskiego, ale są na nim wykonywane obowiązki zbliżone do pedagogicznych. Podobne uwagi można poczynić w kontekście nowego stanowiska pracy - asystent międzykulturowego. W Portalu Oświatowym wyjaśniamy, jak zatrudnić pomoc nauczyciela w przedszkolu i w szkole, a także asystenta międzykulturowego w szkole.
Ustawowe podwyżki dla nauczycieli obejmują oczywiście wszystkich nauczycieli, wychowawców i innych pracowników pedagogicznych zatrudnionych w szkołach i placówkach samorządowych. Czy dotyczy to także osoby niebędącej nauczycielem zatrudnionej podstawie art. 15 Prawa oświatowego do prowadzenia zajęć za zgodą kuratora oświaty? Czy podwyżki dla nauczycieli 2025 obejmują również wynagrodzenie tej osoby? Odpowiedź w Portalu Oświatowym.
Pytanie: Jakie wynagrodzenie zasadnicze należy się specjaliście kadr i płac w szkole samorządowej?
Charakterystyczny dla tegorocznych podwyżek dla pracowników niepedagogicznych jest ich skutek wsteczny. Podwyżki te obejmują bowiem lipiec 2024 r., choć nowelizacja rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych wchodzi w życie 1 sierpnia 2024 r. Czy to oznacza, że zmiany w regulaminie wynagradzania pracowników samorządowych w szkole należy wprowadzić ze skutkiem od 1 lipca 2024 r.
Pytanie: Czy organ prowadzący może narzucać dyrektorowi wysokość wynagrodzeń pracowników niepedagogicznych?
W jakich granicach ustala się stawki wynagrodzenia zasadniczego pracowników niepedagogicznych? Czy dyrektor musi uzyskać zgodę organu prowadzącego? Należy zwrócić uwagę na 3 aspekty: stawki minimalne w rozporządzeniu w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych, stawki maksymalne w regulaminie wynagradzania a także ustawowe minimalne wynagrodzenie za pracę. Sprawdź, jak ustalić stawki wynagrodzenia zasadniczego pracownika niepedagogicznego.
Pytanie: Czy opiekun nocny zatrudniony w specjalnym ośrodko szkolno-wychowawczym otrzymuje wynagrodzenie według zasad dla pracowników samorządowych?
1 lipca 2023 r. w życie weszły zmiany w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zmiany te wiążą się z podwyżkami dla pracowników szkół, ale nie tylko. Wbrew pozorom ich wprowadzenie nie zawsze może być korzystne dla pracowników. Ma to istotne znaczenie, ponieważ nie wystarczy tu nowelizacja regulaminu wynagradzania pracowników samorządowych w szkole. Sprawdź, jak wprowadzić podwyżki dla pracowników szkół i inne zmiany związane z nowymi przepisami płacowymi.
Zmiany w wynagrodzeniach pracowników samorządowych, które wchodzą w życie 1 lipca 2023 r., to nie tylko podwyżki. Doszło również do zmian w kategoriach zaszeregowania – w niektórych przypadkach kategorie te podwyższono, a w innych obniżono. Sprawdź, czy obniżenie kategorii zaszeregowania pracownika w regulaminie wynagradzania wymaga wypowiedzenia zmieniającego.
Pracownicy samorządowi w szkole są przypisani do różnych kategorii zaszeregowania. W ramach tej samej kategorii mogą oni jednak otrzymywać różne wynagrodzenie zasadnicze. Sprawdź, na jakiej podstawie można różnicować stawki pracownika samorządowego w szkole w ramach tej samej kategorii zaszeregowania.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń
Zajmie ci to jedynie 2 minuty