Ustawa Kodeks pracy od 6 marca 2025 r. ma nowy tekst jednolity. Obejmuje on zmiany w Kodeksie pracy wprowadzone po 31 lipca 2023 roku tj. od dnia ogłoszenia poprzedniego tekstu jednolitego Kodeksu pracy.
Wprowadzenie do Kodeksu pracy uzupełniającego urlopu macierzyńskiego dla rodziców wcześniaków oraz dzieci wymagających dłuższego pobytu w szpitalu, wpływa także na zmiany w Karcie Nauczyciela w 2025 r. Z nowych uprawnień będzie można korzystać od 19 marca 2025 r.
Pracownicy szkoły będą mogli skorzystać z dodatkowego urlopu macierzyńskiego w związku z urodzeniem wcześniaka. Urlop ten będzie powiązany z zasiłkiem macierzyńskim w wymiarze 100%. O szczegółach zmian w Kodeksie pracy przeczytasz w artykule.
Pracownik zatrudniony równolegle u dwóch pracodawców ma niezależne prawo do korzystania z uprawień rodzicielski u każdego z nich. Sprawdź, czy nadal, po zmianach w Kodeksie pracy, pracownik zatrudniony w dwóch szkołach może korzystać z urlopu ojcowskiego u każdego pracodawcy w innym terminie.
Od dnia 26 kwietnia 2023 r. możliwość skorzystania z urlopu ojcowskiego została ograniczona do pierwszych 12 miesięcy życia dziecka. Wymiar urlopu ojcowskiego nadal będzie wynosił 2 tygodnie. Sprawdź, czy pracownicy, których dzieci urodziły się przed wejściem w życie nowych przepisów, stracili uprawnienia do urlopu ojcowskiego.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
W nowelizacji Kodeksu pracy 2023 r. przewidziano zmiany, które dotyczą organizacji pracy. Czy to oznacza, że trzeba zmienić regulamin pracy szkoły? W pewnym zakresie nowelizacja regulaminu pracy może okazać się konieczna.
Od 26 kwietnia 2023 r. wypowiedzenie umowy o pracę na czas określony będzie wymagać uzasadnienia. Nauczyciele zatrudnieni z potrzeby wynikającej z organizacji nauczania będą mogli złożyć wniosek o zatrudnienie na czas nieokreślony, a odmowę zmiany rodzaju umowy o pracę dyrektor szkoły będzie musiał uzasadnić. Wszyscy pracownicy szkoły zyskają nowe uprawnienia tj. m.in. urlop opiekuńczy, zwolnienie od pracy z powodu siły wyższej, a także dodatkowe 9 tygodni urlopu rodzicielskiego. Zmiany w Kodeksie pracy zostały opublikowane w Dzienniku Ustaw.
5 dni opieki nad członkiem rodziny lub domownikiem przysługuje pracownikom od 26 kwietnia 2023 r. Za urlop opiekuńczy pracownik szkoły nie otrzyma wynagrodzenia, jednakże okres tego zwolnienia od pracy będzie wliczany do okresu zatrudnienia, od którego zależą uprawnienia pracownicze. Sprawdź, kto i kiedy może skorzystać z dni opieki nad członkiem rodziny.
Wprowadzona do Kodeksu pracy z dniem 26 kwietnia 2023 r. elastyczna organizacja pracy umożliwia rodzicom dzieci w wieku do lat 8 zawnioskować o pracę zdalną, indywidualny rozkład czasu pracy czy obniżenie wymiaru czasu pracy. Co więcej, trudniej będzie zwolnić pracownika szkoły, który złoży wniosek o elastyczną organizację pracy, ponieważ to dyrektor szkoły będzie musiał udowodnić, że nie ten wniosek był rzeczywistą przyczyną zwolnienia z pracy. Dowiedz się, co w praktyce oznacza i na czym polega elastyczna organizacja pracy w szkole i których stanowisk dotyczy.
Od 26 kwietnia 2023 r. czas trwania umowy na okres próbny zostanie powiązany z planowanym okresem zatrudnienia pracownika po okresie próby, i będzie wynosił od 1 miesiąca do 3 miesięcy. Ponowne zatrudnienie na okres próbny zostanie ograniczone już tylko do pracy innego rodzaju, niezależnie od przerwy w zatrudnieniu na tej podstawie. Nie zmieni się jednak to, że zastosowanie umowy na okres próbny w szkołach samorządowych jest ograniczone do osób zatrudnianych wyłącznie na podstawie Kodeksu pracy, a nie Karty Nauczyciela czy ustawy o pracownikach samorządowych.
Pracownicy zatrudnieni co najmniej 6 miesięcy w danej szkole od 26 kwietnia 2023 r. mogą zwrócić się do dyrektora szkoły z wnioskiem o m.in. zmianę rodzaju umowy o pracę na umowę na czas nieokreślony czy zatrudnienie w pełnym wymiarze. Odmowa będzie wymagać pisemnego uzasadnienia. To narzędzie może być szczególnie przydatne dla nauczycieli, którzy są zatrudniani przez kolejne lata szkolne na czas określony z potrzeby wynikającej z organizacji nauczania.
26 kwietnia 2023 r. wchodzą w życie zmiany w Kodeksie pracy i Karcie Nauczyciela, które mają dostosować przepisy tych ustaw do najnowszych dyrektyw unijnych. Jedna z nich przewiduje, że „państwa członkowskie zapewniają, aby pracownik, który przez co najmniej sześć miesięcy świadczył pracę u tego samego pracodawcy, a który zakończył swój ewentualny okres próbny, mógł wystąpić o formę zatrudnienia z bardziej przewidywalnymi lub bezpieczniejszymi warunkami pracy, jeżeli jest ona dostępna, i otrzymać pisemną odpowiedź na ten wniosek wraz z uzasadnieniem.” (art. 12 ust. 1 dyrektywy 2019/1152).
Wprowadzenie powyższej reguły do Kodeksu pracy nastąpi poprzez przepis, zgodnie z którym:
Powyższe zmiany w Kodeksie pracy dotyczą wszystkich pracowników szkół i przedszkoli. Nabierają jednak szczególnego znaczenia dla nauczycieli zatrudnianych na czas określony w szkołach samorządowych.
Na 2023 rok planowane są zmiany w Kodeksie pracy, które obejmą m.in. większą ochronę przed zwolnieniem pracowników zatrudnionych na czas określony. Przede wszystkim, od 26 kwietnia 2023 r., konieczne będzie pisemne uzasadnienie wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony. Dodatkowo rozwiązanie umowy na czas określony za wypowiedzeniem wymagać ma zawiadomienia związków zawodowych w szkole. Rozszerzy się także zakres roszczeń pracowników zwolnionych z pracy za wypowiedzeniem. Sprawdź, do kiedy będzie można rozwiązać umowę o pracę na czas określony bez uzasadnienia.
Sejm uchwalił właśnie nowelizację Kodeksu pracy. Część zmian dotyczy zasad zatrudniania na czas określony. Więcej na ten temat już dziś
Jeśli dyrektor poleci pracownikowi szkoły udział w szkoleniu, wówczas szkolenie to musi zostać wliczone w całości do czasu pracy. Poza tym musi być ono zostać sfinansowane przez szkołę. Takie rozwiązania przewidziano w projektowanej nowelizacji Kodeksu pracy.
W styczniu 2023 r. planowane jest wejście w życie zmian w Kodeksie pracy dotyczących m.in. elastyczności zatrudniania i urlopów rodzicielskich. Tak przynajmniej do tej pory spekulowano w mediach. Czy tak się stanie? Co z zapowiadaną nową organizacją pracy zdalnej? Czy dojdzie do skrócenia tygodnia pracy do 4 dni? Sprawdź, jak wygląda stan prac nad zmianami w Kodeksie pracy
Copyright © 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone | Właściciel Portalu: Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.