W nowelizacji Kodeksu pracy 2023 r. przewidziano zmiany, które dotyczą organizacji pracy. Czy to oznacza, że trzeba zmienić regulamin pracy szkoły? W pewnym zakresie nowelizacja regulaminu pracy może okazać się konieczna.
Nowelizacja Kodeksu pracy 2023 to zmiany przede wszystkim w zakresie uprawnień rodzicielskich. Obejmują one także nowe rodzaje uprawnień takie jak urlop opiekuńczy czy zwolnienie od pracy z powodu siły wyższej. Zmodyfikowano także zasady rozwiązywania umów o pracę na czas określony. Nowością jest możliwość składania przez pracowników wniosków w postaci elektronicznej.
Regulamin pracy szkoły musi zawierać informacje o:
Zakres zmian w nowelizacji Kodeksu pracy 2023 co do zasady nie pokrywa się z treścią regulaminu pracy. Jednym z wyjątków jest tu elastyczna organizacja pracy. Jej wprowadzenie – na wniosek pracownika – może polegać np. na ustanowieniu dla niego systemu przerywanego lub weekendowego czasu pracy. Elastyczna organizacja pracy może też wiązać się z ruchomym lub indywidualnym rozkładem czasu pracy. Choć taka organizacja nie zmienia charakterystyki wskazanych systemów i rozkładów czasu pracy to jednak umożliwia ich wprowadzenie na wniosek pracownika. Dlatego właśnie dobrym rozwiązaniem jest jej uwzględnienie w regulaminie pracy – oczywiście w zgodzie z art. 1881 Kodeksu pracy.
Drugi wyjątek to przerwy w pracy, które wiążą się z organizacją pracy. W regulaminach pracy należy więc ująć nowy wymiar czasowy przerw, zależny od czasu pracy w danym dniu.
Regulamin pracy nie musi obejmować takich treści jak uprawnienia rodzicielskie czy zasady rozwiązywania stosunku pracy. Czasami jednak zdarza się, że i takie informacje są w nim ujmowane. Dlatego zaleca się przegląd całego regulaminu i w razie potrzeby – aktualizację nieaktualnych postanowień.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń