W styczniu 2023 r. planowane jest wejście w życie zmian w Kodeksie pracy dotyczących m.in. elastyczności zatrudniania i urlopów rodzicielskich. Tak przynajmniej do tej pory spekulowano w mediach. Czy tak się stanie? Co z zapowiadaną nową organizacją pracy zdalnej? Czy dojdzie do skrócenia tygodnia pracy do 4 dni? Sprawdź, jak wygląda stan prac nad zmianami w Kodeksie pracy
Pierwsze zmiany w Kodeksie pracy miały wejść w życie już 1 sierpnia 2022 r. Chodzi tu oczywiście o wdrożenie unijnej dyrektyw „work-life balance”, a mianowicie:
Jak się okazuje, od sierpnia 2022 r. nie prowadzono żadnych prac nad tymi zmianami. Projekt nadal znajduje się na etapie prac rządowych. Do tej pory nie trafił do Sejmu. Jest więc bardzo mało prawdopodobne, by wszedł on w życie w styczniu 2023 r.
Drugi istotny projekt dotyczy kompleksowej organizacji pracy zdalnej. Obejmował on m.in.:
Poza tym uregulowano także nowe zasady kontroli trzeźwości pracowników.
W przypadku tego projektu istnieje pewne prawdopodobieństwo, że zmiany wejdą w życie w styczniu 2023 r., choć być może nie na początku miesiąca. Jeszcze w lipcu 2022 r. odbyło się bowiem I czytanie ustawy w Sejmie. Z kolei 25 października przygotowano sprawozdanie podkomisji sejmowej na temat projektu. Kolejne posiedzenie planowane jest zaś na przełomie listopada i grudnia.
W ostatnim czasie do Sejmu trafił także poselski projekt ustawy przewidującej skrócenie tygodnia pracy do 4 dni. W projekcie przewidziano także odpowiednie zmiany w Karcie Nauczyciela.
O skróceniu tygodnia pracy jest w mediach stosunkowo głośno. Niemniej jednak nie wydaje się, by ta zmiana miała duże szanse na wejście w życie. Jest to bowiem projekt autorstwa posłów Lewicy i trudno spodziewać się, by zyskał on poparcie w Sejmie.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń