Od 26 kwietnia 2023 r. czas trwania umowy na okres próbny zostanie powiązany z planowanym okresem zatrudnienia pracownika po okresie próby, i będzie wynosił od 1 miesiąca do 3 miesięcy. Ponowne zatrudnienie na okres próbny zostanie ograniczone już tylko do pracy innego rodzaju, niezależnie od przerwy w zatrudnieniu na tej podstawie. Nie zmieni się jednak to, że zastosowanie umowy na okres próbny w szkołach samorządowych jest ograniczone do osób zatrudnianych wyłącznie na podstawie Kodeksu pracy, a nie Karty Nauczyciela czy ustawy o pracownikach samorządowych.
Obecnie umowę na okres próbny zawiera się na okres nieprzekraczający 3 miesięcy w celu sprawdzenia kwalifikacji pracownika i możliwości jego zatrudnienia w celu wykonywania określonego rodzaju pracy.
Nowe przepisy Kodeksu pracy ograniczą czas trwania umowy na okres próbny w zależności od tego, na jaki okres planowane jest zatrudnienie pracownika po okresie próby. Zgodnie z nowelizacją Kodeksu pracy, umowę o pracę na okres próbny zawiera się na okres nieprzekraczający:
Zmiany w Kodeksie pracy wprowadzają także możliwość wydłużenia czasu trwania umowy na okres próbny, o ile strony stosunku pracy uzgodnią, że umowę tę przedłuża się o czas urlopu, a także o czas innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy, o ile takie nieobecności wystąpią.
Ponowne zawarcie umowy o pracę na okres próbny z tym samym pracownikiem obecnie jest możliwe:
1) jeżeli pracownik ma być zatrudniony w celu wykonywania innego rodzaju pracy;
2) po upływie co najmniej 3 lat od dnia rozwiązania lub wygaśnięcia poprzedniej umowy o pracę, jeżeli pracownik ma być zatrudniony w celu wykonywania tego samego rodzaju pracy; w tym przypadku dopuszczalne jest jednokrotne ponowne zawarcie umowy na okres próbny.
Po zmianach w Kodeksie pracy w 2023 r. , ponowne zawarcie umowy o prace na okres próbny z tym samym pracownikiem będzie dopuszczalne już tylko, jeżeli pracownik ma być zatrudniony w celu wykonywania innego rodzaju pracy.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń