Powierzenie stanowiska pedagoga specjalnego psychologowi szkolnemu nie jest możliwe, jeżeli dany nauczyciel posiada wyłącznie kwalifikacje wymienione w § 18 rozporządzenia MEN z 1 sierpnia 2017 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli. Jeżeli jednak nauczyciel psycholog ma także kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela wymienione w §3 lub § 4 rozporządzenia MEN z 1 sierpnia 2017 r., to może być również pedagogiem specjalnym.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
W wielu przedszkolach i szkołach liczących powyżej 50 uczniów obowiązek zatrudnienia pedagoga specjalnego został spełniony przez przydzielenie obowiązków tego specjalisty innemu nauczycielowi. Takie rozwiązanie jest prawidłowe, jeżeli nauczyciel posiada odpowiednie kwalifikacje. Należy jednak pamiętać, że taki sposób spełnienia wymagań dotyczących zatrudniania specjalistów wymaga wprowadzenia zmian w treści stosunku pracy.
Opublikowane niedawno wymogi kwalifikacyjne na stanowisko pedagoga specjalnego budzą pewne wątpliwości. MEiN rozwiewa niektóre z nich, wyjaśniając m.in. pojęcie pedagogiki specjalnej.
Nowelizacja rozporządzenia kwalifikacyjnego pedagoga specjalnego została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Sprawdź, jakie wymagania musi spełnić pedagog specjalny!
Od 1 września 2022 r. w przedszkolach i szkołach pojawią się nowi specjaliści – pedagodzy specjalni. Chociaż do rozpoczęcia roku szkolnego zostało już tylko kilka dni, nadal pojawiają się wątpliwości, kto może objąć to stanowisko. Zebraliśmy odpowiedzi na pytania dotyczące kwalifikacji, którymi musi się legitymować. Sprawdź, kto ma kwalifikacje do zajmowania stanowiska pedagoga specjalnego bezterminowo, a kogo można zatrudniać tylko do 31 sierpnia 2022 r.
Rewalidacja jest przydzielana najczęściej w charakterze godzin ponadwymiarowych lub w ramach zwiększenia wymiaru zajęć nauczyciela zatrudnionego na niepełny etat. Sprawdź w jaki sposób i komu przydzielić i rozliczyć zajęcia rewalidacyjne dla uczniów objętych kształceniem specjalnym.
Poznaliśmy wreszcie wymagania kwalifikacyjne dla pedagoga specjalnego. O projekcie rozporządzenia regulującego te kwalifikacje opowiem już dziś.
To już pewne. Obowiązek zatrudniania specjalistów w szkołach i przedszkolach będzie stosowany od 1 września 2022 r. Poprawka mająca złagodzić te wymogi nie została ostatecznie przyjęta przez Senat i nie trafiła do Sejmu.
W Dzienniku Ustaw opublikowano nowe rozporządzenie MEiN w sprawie wykazu zajęć prowadzonych bezpośrednio z uczniami lub wychowankami albo na ich rzecz przez nauczycieli specjalistów. W rozporządzeniu uwzględniono zadania pedagogów specjalnych.
Po długim oczekiwaniu opublikowano nareszcie projekt rozporządzenia dotyczącego kwalifikacji pedagoga specjalnego. Wymogiem będzie ukończenie pedagogiki specjalnej. Więcej na ten temat w artykule.
Niestety nowe przepisy dotyczące zatrudniania specjalistów nie są wystarczająco precyzyjne. Pojawiły się zatem liczne wątpliwości dotyczące ich stosowania m.in. dotyczące wymaganej liczby etatów pedagoga specjalnego i psychologa. Podczas dzisiejszego live’a postaram się je rozwiać.
Do końca sierpnia 2022 r. organy prowadzące muszą określić wymiar pensum na stanowisku pedagoga specjalnego. Sprawdź, czy uchwały w tym przedmiocie wymagają konsultacji związkowej.
Sposób ustalania liczby etatów specjalistów budzi pewne wątpliwości. Dlatego resort edukacji przedstawił 2 przykłady takich obliczeń. Zapowiedział też przepisy dotyczące kwalifikacji specjalistów.
Nowelizacja Karty Nauczyciela wymusza utrzymanie odpowiedniego poziomu zatrudnienia specjalistów w szkołach, przedszkolach i placówkach oświatowych. Czy w związku z tym konieczne jest zatrudnienie pedagoga specjalnego? Odpowiedź w artykule.
Copyright © 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone | Właściciel Portalu: Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.