Nowelizacja Karty Nauczyciela wymusza utrzymanie odpowiedniego poziomu zatrudnienia specjalistów w szkołach, przedszkolach i placówkach oświatowych. Czy w związku z tym konieczne jest zatrudnienie pedagoga specjalnego? Odpowiedź w artykule.
Ideą nowych przepisów jest wprowadzenie obowiązku utrzymania odpowiedniej liczby etatów specjalistów. W Karcie Nauczyciela zaliczono do nich:
Obowiązkiem dyrektora szkoły, przedszkola czy placówki oświatowej będzie utrzymanie odpowiedniej liczby etatów specjalistów w odniesieniu do liczby uczniów. Wymogi te zostały zaprezentowane tutaj>>Odnoszą się one do wszystkich wymienionych specjalistów łącznie.
Od tej reguły przewidziano jednak 2 wyjątki.
W przypadku szkół i przedszkoli (lub ich zespołów) liczących sobie więcej niż 50 uczniów liczba etatów:
nie będzie mogła być niższa niż 25% liczby etatów wszystkich specjalistów.
Poza tym wprowadzono też mechanizm zapobiegający zmniejszeniu zatrudnienia specjalistów. Otóż liczba uczniów przypadających na 1 etat nauczycieli:
w przedszkolach, szkołach i zespołach prowadzonych przez dany organ prowadzący, nie może być wyższa niż średnia arytmetyczna liczby dzieci lub uczniów przypadających na jeden etat poszczególnych specjalistów według stanu na dzień 30 września 2021 r. i 30 września 2020 r. Brzmienie tego przepisu (sformułowanie "prowadzonych przez dany organ prowadzący") prowadzi do wniosku, że chodzi tu o wszystkie szkoły, przedszkola i placówki danego organu prowadzącego. Wymóg ten dotyczy więc zbiorczo całego organu prowadzącego.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń