Czy psycholog może zostać pedagogiem specjalnym?

Marzenna Czarnocka
Data publikacji: 17 sierpnia 2022 r.
Poleć znajomemu
Pytanie: Czy magister psychologii z przygotowaniem pedagogicznym, który ukończył kwalifikacyjny kurs w zakresie oligofrenopedagogiki oraz studium terapii dzieci i młodzieży może zostać zatrudniony na stanowisku pedagoga specjalnego od 1 września 2022 r.?
Odpowiedź: Nie. Osoba, o której mowa w pytaniu, nie będzie mogła być zatrudniona na stanowisku pedagoga specjalnego.

Kto może zostać pedagogiem specjalnym?

Zgodnie z projektowanymi zmianami rozporządzenia MEN w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli, w przedmiotowym rozporządzeniu po § 19 dodaje się § 19a w brzmieniu:

§ 19a. Kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela pedagoga specjalnego w przedszkolach i szkołach posiada osoba, która ukończyła:

  1. jednolite studia magisterskie na kierunku pedagogika specjalna i posiada przygotowanie pedagogiczne lub
  2. jednolite studia magisterskie lub studia pierwszego lub drugiego stopnia, w zakresie pedagogiki specjalnej, i posiada przygotowanie pedagogiczne, lub
  3. jednolite studia magisterskie lub studia pierwszego i drugiego stopnia, w zakresie pedagogiki, i posiada przygotowanie pedagogiczne, a ponadto ukończyła kurs kwalifikacyjny lub studia podyplomowe w zakresie pedagogiki specjalnej lub w zakresie edukacji włączającej.

Po § 30 dodaje się § 30a w brzmieniu:

§ 30a. Do dnia 31 sierpnia 2026 r. kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela pedagoga specjalnego:

  1. w przedszkolach – posiada również osoba, która ma kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela w przedszkolu i klasach I–III szkoły podstawowej, określone w § 4 rozporządzenia w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli, a ponadto ukończyła studia podyplomowe w zakresie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka;
  2. w szkołach i przedszkolach – posiada również osoba, która ma kwalifikacje określone w § 3 ust. 1 i § 4 rozporządzenia w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli, a ponadto ukończyła kurs kwalifikacyjny lub studia podyplomowe w zakresie pedagogiki specjalnej.”.
Z przywołanych przepisów nie wynika, aby osoba, która ukończyła psychologię oraz kurs kwalifikacyjny w zakresie oligofrenopedagogiki mogła zajmować stanowisko pedagoga specjalnego.

Psycholog nie zostanie pedagogiem specjalnym

Warunkiem koniecznym do zajmowania stanowiska pedagoga specjalnego ma być przygotowanie w zakresie pedagogiki specjalnej, pedagogiki lub do zajmowania stanowiska nauczyciela w szkole oraz ukończenie kursu kwalifikacyjnego lub studiów podyplomowych w zakresie pedagogiki specjalnej.

Osoba, o której mowa w pytaniu nie spełnia tych wymagań, gdyż ukończyła psychologię i ma przygotowanie do zajmowania stanowiska psychologa.

Należy podkreślić, że psycholog, który ma również kwalifikacje wymienione w § 3 lub § 4 rozporządzenia MEN z 1 sierpnia 2017 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli, może zajmować również stanowisko pedagoga specjalnego. Z taką sytuacją mamy do czynienia w przypadku, gdy dany nauczyciel oprócz kwalifikacji do zajmowania stanowiska pedagoga ukończy również studia legitymujące do bycia nauczycielem np. języka polskiego, a oprócz tego ukończył studia podyplomowe w zakresie pedagogiki specjalnej.   Innymi słowy – nie ma przeszkód, aby obowiązki pedagoga specjalnego przydzielić psychologowi, który dodatkowo ma kwalifikacje wskazane w § 3 lub § 4 rozporządzenia MEN z 1 sierpnia 2017 r.

Źródło:
Projekt rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli (projekt z 1 sierpnia 2022 r.).

Marzenna Czarnocka

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql