Sposób ustalania liczby etatów specjalistów budzi pewne wątpliwości. Dlatego resort edukacji przedstawił 2 przykłady takich obliczeń. Zapowiedział też przepisy dotyczące kwalifikacji specjalistów.
Przykład 1: „W szkole uczy się 180 uczniów. Obecnie szkoła ma 11 godzin pedagoga i 11 godzin logopedy. Zgodnie z przepisami przejściowymi od września szkoła powinna mieć co najmniej 1,5 etatu specjalisty, w tym minimalną liczbę etatów psychologów i pedagogów specjalnych. Czyli ile?”
W opisanej sytuacji właściwa liczba specjalistów to 1,5 etatu. (kolejne 0,2 etatu zostałoby doliczone w przypadku przekroczenia liczby 200 uczniów). W przeliczeniu na pensum 22 godziny daje nam to 33/22.
W ramach tej liczby 25% musi przypadać odrębnie na pedagoga specjalnego oraz psychologa.
Przykład 2: „Czy w zespołach (przedszkole + szkoła podstawowa) liczbę uczniów/dzieci do wyliczenia wymaganych etatów liczymy łącznie?”
Bierzemy tu pod uwagę łączną liczbę dzieci i uczniów w zespole. Zakładając, że przedszkole liczy 100 dzieci a szkoła 180 uczniów, mamy liczbę 280 dzieci i uczniów, co przekłada się na 1,7 etatu (1,5 + 0,2 etatu na kolejne 100 osób). W ramach 1,7 etatu na etat pedagoga specjalnego i psychologa przypadać musi po 0,425.
Resort edukacji zapowiedział publikację projektu nowelizacji rozporządzenia, w którym przewidziane zostaną wymogi kwalifikacyjne na stanowisko pedagoga specjalnego. Uwzględniono go w wykazie prac legislacyjnych Ministra Edukacji i Nauki.
Źródło:
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń