Maj to w szkołach czas wręczania wypowiedzeń nauczycielom. Dyrektorzy wybrali już nauczycieli do zwolnienia, zaś nauczyciele wiedzą już, że to właśnie dla nich szykuje się wypowiedzenie umowy o pracę. Częstym pomysłem nauczycieli na uniknięcie zwolnienia z pracy jest złożenie wniosku o urlop dla poratowania zdrowia lub też udanie się na zwolnienie lekarskie. Czy to związuje ręce dyrektorowi szkoły i uniemożliwia zwolnienie nauczyciela z pracy?
23 maja Sejm przyjął ustawę o ochronie sygnalistów. Ustawa trafiła już do Senatu. Jej wejście w życie ma nastąpić w terminie 3 miesięcy od dnia ogłoszenia. Oznacza to, że szkoły muszą przygotować się na wdrożenie nowych rozwiązań dotyczących ochrony sygnalistów czyli osób zgłaszających naruszenia prawa.
W związku z wątpliwościami kto jest laureatem i finalistą konkursu dla uczniów szkół artystycznych, gdy konkurs jest jednoetapowy, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zamierza doprecyzować przepisy w tej sprawie. Nowe definicje laureata i finalisty konkursu w szkole artystycznej mają mieć zastosowania już do konkursów ogłoszonych od roku szkolnego 2015/2016. Aktualne omówienie znajdziesz tu: Finalista konkursu i laureat konkursu w szkole artystycznej>>
W związku z opublikowaniem nowego projektu zmian w Kodeksie pracy, aktualne omówienie znajduje się w artykule "Urlop opiekuńczy 2023 – dla kogo i w jakim wymiarze". Wśród nowych rozwiązań w Kodeksie pracy przewidziano tzw. urlop opiekuńczy. Pracownicy szkoły będą mogli korzystać z niego od 1 sierpnia 2022 r. Sprawdź, na jakich zasadach będzie on przysługiwał.
W związku ze zmianą projektu zmian w Kodeksie pracy, aktualne brzmienie planowanych przepisów dotyczących urlopu ojcowskiego zostało omówione w artykule "Urlop ojcowski 2023 - tylko w pierwszym roku życia dziecka". Obecnie pracownicy szkoły mają prawo do 2 tygodni urlopu ojcowskiego, z którego mogą skorzystać do ukończenia przez dziecko 24 miesiąca życia. Od 1 sierpnia 2022 r. z urlopu ojcowskiego będzie można skorzystać tylko w pierwszym roku życia dziecka. Sprawdź, których pracowników – ojców ta zmiana w Kodeksie pracy nie dotyczy.
W związku ze zmianą projektu zmian w Kodeksie pracy, aktualne omówienie urlopu z powodu siły wyższej znajduje się w artykule "Zwolnienie od pracy z powodu siły wyższej w szkole – kto z niego skorzysta". Planowane zmiany w Kodeksie pracy w 2022 r. przewidują m.in. uregulowanie nowego zwolnienia od pracy tj. urlopu z powodu siły wyższej. Sprawdź, na jakich zasadach będzie można skorzystać z tego zwolnienia od pracy.
W dniu 18 października 2021 r. opublikowano projekt nowej ustawy o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa. Nowe rozwiązania dotyczące tzw. sygnalistów wejdą w życie także w oświacie. Poznaj nowe obowiązki pracodawców. Dowiedz się także, na czym będzie polegała ochrona sygnalistów w szkole.
1.000 zł za każdy rok stażu na kontraktowego, dodatek za wyróżniającą pracę w czasie stażu na stopień nauczyciela mianowanego i dyplomowanego oraz 5% podwyżki dla nauczycieli od 1 września 2019 r. – m.in. takie zmiany w wynagradzaniu nauczycieli przewiduje projekt nowelizacji Karty Nauczyciela.
Przyznanie możliwości pełnienia funkcji wychowawcy klasy nauczycielom religii przewiduje projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w szkołach publicznych.
Od 1 września 2018 r. organy prowadzące utracą kompetencje do określania pensum specjalistów oraz zasad liczenia tzw. pensum łączonego. Kwestie te mają zostać ujednolicone i wnikać wprost z ustawy – Karta Nauczyciela. Sprawdź, jak jeszcze ma zmienić się czas pracy nauczycieli od roku szkolnego 2018/2019.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń
Zajmie ci to jedynie 2 minuty