Ochrona sygnalistów w szkole coraz bliżej – Sejm przyjął ustawę

Michał Kowalski
Data publikacji: 29 maja 2024 r.
Poleć znajomemu
Ochrona sygnalistów w szkole coraz bliżej – Sejm przyjął ustawę
Dokument archiwalny

23 maja Sejm przyjął ustawę o ochronie sygnalistów. Ustawa trafiła już do Senatu. Jej wejście w życie ma nastąpić w terminie 3 miesięcy od dnia ogłoszenia. Oznacza to, że szkoły muszą przygotować się na wdrożenie nowych rozwiązań dotyczących ochrony sygnalistów czyli osób zgłaszających naruszenia prawa.

Nowe przepisy o sygnalistach – w jakich szkołach

Przyjęta przez Sejm ustawa nakłada nowe obowiązki na szkoły i placówki zatrudniające co najmniej 50 osób według stanu na dzień 1 stycznia i 1 lipca danego roku – zarówno publiczne jak i niepubliczne, z wyjątkiem szkół i placówek prowadzonych przez gminy lub powiaty liczące mniej niż 10 tys. mieszkańców. Jednostki te będą musiały w szczególności:

  • przyjąć i wdrożyć procedurę zgłaszania naruszeń w związku z ochroną sygnalistów
  • przyjmować zgłoszenia naruszenia prawa w określonym zakresie (m.in. prawo pracy),
  • przygotować kanały komunikacji dla sygnalistów,
  • wprowadzić rejestr zgłoszeń wewnętrznych.

Ochrona sygnalistów czyli kogo

Sygnalistami staną się osoby, które dokonały zgłoszenia naruszenia prawa w szkole. Z tego tytułu będą one obejmowane ochroną przed działaniami odwetowymi. Za takie działania pracodawca będzie odpowiadał odszkodowawczo oraz karnie.

Kompleksową analizę ustawy, która aktualnie znajduje się w Senacie, znajdziesz w artykule: Ochrona sygnalistów w szkole i przedszkolu - nowy projekt ustawy.

Szkoły będą musiały spełnić nowe wymogi dotyczące ochrony sygnalistów w ciągu 3 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy.

  • Ustawa z dnia 23 maja 2024 r. o ochronie sygnalistów
Opracowanie: Michał Kowalski

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql