W związku z wątpliwościami kto jest laureatem i finalistą konkursu dla uczniów szkół artystycznych, gdy konkurs jest jednoetapowy, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zamierza doprecyzować przepisy w tej sprawie. Nowe definicje laureata i finalisty konkursu w szkole artystycznej mają mieć zastosowania już do konkursów ogłoszonych od roku szkolnego 2015/2016.
Aktualne omówienie znajdziesz tu: Finalista konkursu i laureat konkursu w szkole artystycznej>>
Zgodnie z projektem nowelizacji, ilekroć w przepisach Rozporządzenia MKiDN z 21 listopada 2019 r. w sprawie organizacji oraz sposobu przeprowadzania konkursów dla uczniów publicznych szkół i placówek artystycznych jest mowa bez bliższego określenia o:
Jak wynika z uzasadnienia projektu nowelizacji „Proponowane brzmienie wyklucza możliwość przyznania tytułu finalisty wszystkim uczestnikom konkursu jednoetapowego, co było możliwe przy literalnej interpretacji obecnego brzmienia przepisów rozporządzenia MKiDN. Jednocześnie z grupy uczestników takiego konkursu wyodrębnia się grono finalistów jako równorzędnych uczestnikom najwyższego etapu konkursu wieloetapowego, wyróżniających się spośród wszystkich uczestników. Ponadto zrównuje się nomenklaturę w ramach pierwszej, drugiej i trzeciej nagrody oraz pierwszego, drugiego i trzeciego miejsca konkursu – przepisy nie nakazują jednolitego nazewnictwa co do uczestników z najwyższą punktacją, co nie może być dla nich dyskryminujące w postępowaniu rekrutacyjnym.”
Nowe przepisy mają mieć zastosowanie już do uczniów, którzy wzięli udział w konkursach dla uczniów szkół artystycznych ogłoszonych od roku szkolnego 2015/2016. Jest to bowiem rok szkolny, w którym uczniowie przystępujący do tegorocznej rekrutacji do szkół ponadpodstawowych, rozpoczęli naukę w klasie I szkoły podstawowej (i równolegle szkoły artystycznej) lub ogólnokształcącej szkoły muzycznej I stopnia. Ma to zapewnić uznawalność ich osiągnięć w procesie rekrutacyjnym od roku szkolnego 2023/2024.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń