Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Projekty aktów prawnych dla oświaty

Znajdziesz tu wyczerpujące informacje na temat planowanych zmian w prawie oświatowym. Dzięki stale aktualizowanym informacjom zyskasz pewność, że jesteś na bieżąco z przepisami i że żadna zmiana w prawie Cię nie zaskoczy! Zakładka „Projekty aktów prawnych dla oświaty” zawiera wszystkie najważniejsze informacje, o których warto wiedzieć już na etapie prac legislacyjnych, dlatego staramy się nie ominąć żadnego ważnego projektu. Tu również omawiamy ważne zmiany w szkolnictwie 2017. Sprawdź, jakie zmiany mogą dotyczyć Twojej placówki i jak się do nich przygotować. A jeśli chcesz mieć pewność, że opisane tu przepisy weszły w życie, sprawdź je w zakładce „Zmiany w prawie oświatowym”.

Archiwalny Ustawa o systemie oświaty czeka na podpis Prezydenta

20 lutego Sejm przyjął zaproponowane przez Senat poprawki do ustawy o systemie oświaty i została ona skierowana do podpisu Prezydenta. Nowe przepisy mają wejść w życie 31 marca 2015 r. .

Archiwalny Dotkliwe sankcje za niewywiązanie się z zaleceń pokontrolnych

Nadzór pedagogiczny z roku na rok staje się coraz bardziej elastyczny i dopasowany do potrzeb szkoły. Nadszedł czas, by stał się także skutecznym narzędziem do poprawy jakości kształcenia i dawał możliwość dyscyplinowania dyrektorów szkół przy realizacji zaleceń pokontrolnych kuratorium. Proponowane przez resort edukacji zmiany w nadzorze pedagogicznym, dają wizytatorom więcej uprawnień w czasie kontroli a dyrektorom szkół zakreślają czas na wprowadzenie zalecanych zmian.

Archiwalny Śmieciowe jedzenie zniknie ze sklepików szkolnych...ale dopiero za rok

„Szkoła uczy, ale i kształtuje nawyki, także te żywieniowe” - powiedziała Premier Ewa Kopacz w swoim exposé, zapowiadając zdecydowaną walkę ze śmieciowym jedzeniem w szkołach. 23 października 2014 r. ustawę w tej sprawie przyjął sejm. Od nowego roku szkolnego, nie tylko sprzedaż ale i reklama niezdrowej żywności w szkołach będzie zakazana.

Archiwalny Większe dofinansowanie do podręczników dla uczniów z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego

MEN planuje zwiększenie w programach rządowych wydatków na dofinansowanie do podręczników, materiałów edukacyjnych lub materiałów ćwiczeniowych dla uczniów z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego wydanym z uwagi na niepełnosprawność. Pozwoli to na dokonywanie przez szkołę zakupów tych materiałów o wartości wyższej niż dla uczniów bez takiego orzeczenia. 

Archiwalny Wycieczki zagraniczne także pod kontrolą kuratora

Wzmocnienie bezpieczeństwa dzieci i młodzieży podczas wypoczynku i zapewnienie odpowiedniej opieki wychowawczej ma zapewnić wprowadzenie do ustawy o systemie oświaty przepisów dotyczących zasad organizacji i nadzoru wypoczynku dzieci i młodzieży. Nowe przepisy precyzują kto może zorganizować wypoczynek, jak również obejmują większą kontrolą kuratorium wczasy zagraniczne.

Archiwalny Zaostrzenie przepisów o nadzorze pedagogicznym

Planowana nowelizacja ustawy o systemie oświaty w zakresie nadzoru pedagogicznego, ma na celu podniesienie  jakości pracy szkół i placówek oświatowych, a także zwiększenie skuteczności i efektywności sprawowanego nadzoru. Nowe przepisy zwiększą uprawnienia wizytatorów oraz odpowiedzialność dyrektora szkoły za terminowe wprowadzenie zaleceń pokontrolnych. Zmiany mają wejść w życie już 1 stycznia 2015 roku.

uczeń z zeszytami

Archiwalny W klasach I-III będzie mogło być więcej niż 25 uczniów

Organy prowadzące i dyrektorzy szkół podstawowych obawiają się skutków narzucenia maksymalnej liczby uczniów w klasach I-III. Wychodząc naprzeciw tym obawom, resort edukacji chce uelastycznić przepisy i umożliwić stworzenie klas nawet powyżej 27 uczniów, jednakże tylko w trakcie roku szkolnego i pod warunkiem zatrudnienia asystenta nauczyciela.

Archiwalny RUSZYŁY PRACE NAD NOWĄ KARTĄ NAUCZYCIELA

Urlop zdrowotny po 15 latach nieprzerwanej pracy w szkole, odstąpienie od obowiązku rejestrowania innych czynności niż zajęcia z uczniami, pozostawienie komisji awansowych i dyscyplinarnych przy dotychczas właściwych organach. Po ponad 10 miesiącach ciszy w sprawie zmian w Karcie Nauczyciela, resort edukacji odpowiedział na uwagi zgłoszone w czasie konsultacji.  Sprawdź, jakie uwagi zostały uwzględnione, a jakie zmiany w Karcie Nauczyciela są już pewne.

Archiwalny Wycieczka szkolna w góry - tylko z przewodnikiem

Od 1 września 2014 r. wycieczki szkolne mają odbywać się według nowych przepisów. Zmienią się zasady organizowania wycieczek górskich oraz wycieczek i imprez krajowych. Możliwe będzie m.in. łącznie funkcji kierownika wycieczki i jej opiekuna.

Archiwalny MEN nie rezygnuje ze zmian w Karcie Nauczyciela

W ubiegłym roku trwały intensywne prace nad zmianą Karty Nauczyciela. Nowe przepisy miały wejść w życie już w 2014 roku, jednakże ostatecznie, po ogólnopolskich akcjach protestacyjnych, prace nad projektem zostały wstrzymane. Przez kilka miesięcy nie było żadnych informacji na temat tego, czy i w jakim zakresie resort edukacji planuje zmienić Kartę Nauczyciela. Redakcja Portalu Oświatowego zwróciła się z zapytaniem, jakie plany ma Ministerstwo w stosunku do zmian w przepisach regulujących zawód nauczycieli.

Najbliższa konsultacja

Brak konsultacji
w najbliższym czasie

Planowane konsultacje

Brak nadchodzących wydarzeń

Tematyka

Poradnia

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania
 
Zadaj pytanie ekspertowi »

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql

Zajmie ci to jedynie 2 minuty