Pracownicy niepedagogiczny zatrudnieni w szkołach publicznych mają prawo do dodatku za wieloletnią pracę. Obowiązujące przepisy nasuwają wątpliwości, jak naliczać staż pracy w przypadku, gdy pracownik samorządowy jest zatrudniony w kilku szkołach. Resort pracy chce zrezygnować z podziału na dodatkowe i podstawowe zatrudnienie, przy zachowaniu zasady, że pokrywające okresy pracy u różnych pracodawców nie mogą być liczone podwójnie.
Indywidualne przygotowanie przedszkolne oraz indywidualne nauczanie z uczniami klas I-III szkoły podstawowej będzie mogło być realizowane przez dwóch nauczycieli, zaś zajęcia będą prowadzone w miejscu pobytu dziecka lub ucznia. Nowe przepisy są odpowiedzią na zmiany w systemie oświaty, dokonane w ostatnich latach oraz uwzględniają dotychczasowe doświadczenia organizowania obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego i indywidualnego nauczania.
Resort edukacji planuje zmianę wzoru legitymacji szkolnych poprzez dodanie na nich informacji o numerze PESEL ucznia. Umożliwi to stwierdzenie, na podstawie legitymacji, prawa do świadczeń opieki zdrowotnej w systemie e-WUŚ.
Nauczyciele zatrudnieni w zakładach kształcenia nauczycieli mogą od 1 stycznia 2014 roku zyskać prawo do świadczenia kompensacyjnego. Senat przygotował projekt zmiany ustawy.
Od 1 stycznia 2015 r. dane o nauczycielach prawomocnie ukaranych karami dyscyplinarnymi wydalenia z zawodu nauczyciela oraz zwolnienia z pracy z zakazem przyjmowania do pracy w zawodzie nauczyciela przez okres 3 lat będą gromadzone w centralnym rejestrze orzeczeń dyscyplinarnych. Rejestr obejmie także informacje o karach wymierzonych przed 1 stycznia 2015 r., lecz nowe przepisy nie pozbawią pracy tych nauczycieli, którzy mimo orzeczonej kary dyscyplinarnej podjęli pracę w szkole przed dniem wejścia w życie zmian. Poznaj szczegóły.
Zmiany w postępowaniu dyscyplinarnym nauczycieli, a także wprowadzenie Centralnego Rejestru Orzeczeń Dyscyplinarnych mają nastąpić dopiero w 2015 r. Już jednak od 1 stycznia 2014 roku nauczyciel, ubiegający się o zatrudnienie w szkole będzie musiał złożyć oświadczenie, że nie był karany najsurowszymi karami dyscyplinarnymi.
Nauczyciele, którzy już w zeszłym roku rozpoczęli staże na stopień nauczyciela mianowanego i dyplomowanego, będą zdawać egzaminy już według nowych zasad tj. przed innymi organami, przy zmienionym składzie komisji egzaminacyjnej i kwalifikacyjnej. Niestety nauczyciele korzystający z urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze w latach 2013-2014, będą musieli odbyć staż od nowa. Przygotuj się na planowane zmiany w awansie zawodowym nauczycieli.
Planowane od nowego roku zmiany w systemie wynagradzania nauczycieli mają uelastycznić płace w oświacie. Wynagrodzenia nauczycieli będą mieć bardziej motywujący charakter. Zmienią się także zasady liczenia średnich wynagrodzeń - obniży to wysokość dodatku uzupełniającego, lecz dopiero za 2014 rok.
Zmiana Karty Nauczyciela ma pozbawić nauczycieli prawa do dodatków socjalnych. O zasiłek na zagospodarowanie będą mogli ubiegać się jeszcze nauczyciele, którzy uzyskają stopień nauczyciela kontraktowego do 31 grudnia 2013 r. Ostatnim bastionem szczególnych uprawnień pozostaje dodatek wiejski, jednakże jego wysokość będzie sztywno ustalona w ustawie. Poznaj szczegóły.
Od 1 stycznia 2014 roku dyrektor szkoły będzie rozliczał nauczycieli nie tylko z pensum i godzin karcianych, ale także z innych obowiązków, takich jak czas poświęcony rodzicom uczniów, udział w posiedzeniach rady pedagogicznej czy doskonalenie zawodowe. Dla dyrektorów szkół będzie to nowy obowiązek, którego sposób realizacji muszą opracować sami.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń
Zajmie ci to jedynie 2 minuty