Pytanie: Czy możliwe jest w szkole niepublicznej (szkoła podstawowa) zmniejszenie tygodniowej liczby godzin etyki z 2 do 1? Od kogo to zależy w przypadku niepublicznej szkoły podstawowej prowadzonej przez osobę fizyczną (dyrektor i organ prowadzący w jednej osobie)?
Pytanie: Czy opinia w sprawie zwolnienia ucznia z nauki drugiego języka może być wydana przez niepubliczną poradnię psychologiczno-pedagogicznej?
Pytanie: Jak powinna wyglądać uchwała rady pedagogicznej liceum opiniująca przedmioty nauczane na poziomie rozszerzonym? Kto wskazuje przedmioty do rozszerzenia?
Pytanie: Podczas ferii zimowych uczniowie chcą się spotkać z nauczycielem w szkole na kółku języka polskiego, by poszerzyć swoje wiadomości i zainteresowania. Nauczycielka wyraziła na to zgodę. Czy ta forma zajęć w szkole podczas ferii wymaga zgłoszenia - tak jak w przypadku z organizacji wypoczynku zimowego? Czy wystarczy zgoda rodziców i dyrektora szkoły?
Pytanie: Rodzice uczennicy klasy VI poinformowali pisemnie szkołę (szkoła niepubliczna niepłatna) o rezygnacji z nauki religii. Chcą wystąpić z wnioskiem o nauczanie etyki od drugiego półrocza. Czy szkoła musi zorganizować nauczanie etyki, czy też nie (ze względu na brak możliwości zrealizowania podstawy programowej etyki w ciągu jednego półrocza) i czy dla jednego ucznia szkoła musi to nauczanie zapewnić?
Pytanie: Czy dyrektor powinien zwolnić ucznia z zajęć wychowania fizycznego na podstawie każdej opinii wydanej przez lekarza - nawet krótkotrwałej (tydzień, miesiąc)? Czy do opinii powinien być dołączany wniosek do dyrektora o zwolnienie dziecka? Co w przypadku, gdy lekarz wydaję opinię z datą np. listopadową, a w treści zwalnia z zajęć od września? Od kiedy dyrektor powinien zwolnić takiego ucznia od listopada czy od września?
Pytanie: Uczennica trenuje kilkanaście godzin w tygodniu w klubie sportowym. Ma spore osiągnięcia z zawodów w Polsce, jak i na arenie międzynarodowej. Czy na tej podstawie dyrektor szkoły może zwolnić ją z zajęć wychowania fizycznego w roku szkolnym 2015/2016?
Pytanie: Uczeń był klasyfikowany po I półroczu. Na początku miesiąca dostarczył zwolnienie lekarskie z zajęć do końca roku. W związku z tym ilość nieobecności na niektórych zajęciach przekroczy 50 proc. Uczeń w II półroczu był oceniany systematycznie, ma tyle samo ocen, co inni uczniowie, jest więc podstawa, aby wystawić mu ocenę roczną. Czy mimo wszystko nie można tego ucznia klasyfikować ze względu na nieobecność?
Pytanie: Czy uczeń, który posiada orzeczenie o stopniu niepełnosprawności (znaczny), symbol przyczyny niepełnosprawności 05-R, 10-N, musi jednocześnie posiadać zwolnienie z zajęć wychowania fizycznego czy w tym przypadku takie orzeczenie jest jednoznaczne ze zwolnieniem z WF-u?
Pytanie: Organ prowadzący wyraził zgodę na podział klas na grupy w I etapie edukacji. W szkole dokonamy podziału od klasy II. Czy można dokonać podziału stosując zapis rozporządzenia dotyczącego II etapu edukacji? Czy właściwe jest, aby nauczyciele języka obcego przeprowadzali test umiejętności na koniec klasy I, II III i na podstawie wyników klasyfikacji końcoworocznej, wyników testu i obserwacji tempa pracy dokonywali podziału na grupy zgodnie z poziomem umiejętności dzieci? Uczniowie realizują ten sam program nauczania i pracują z tym samym podręcznikiem w grupie zaawansowanej i mniej zaawansowanej.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń
Zajmie ci to jedynie 2 minuty