Nauczyciel może wnioskować o zwolnienie od pracy na dziecko w wieku do lat 14. Czy może to zrobić bezpośrednio po wyczerpaniu okresu niezdolności do pracy? Wyjaśnienie w artykule.
Stosunek pracy z nauczycielem zatrudnionym na podstawie mianowania jest rozwiązywany w razie czasowej niezdolności nauczyciela do pracy spowodowanej chorobą, jeżeli okres tej niezdolności przekracza 182 dni. Do tego okresu wlicza się także przypadające wlicza się również przypadające w tym okresie przerwy obejmujące dni, w których nie są organizowane zajęcia.
Przy czym okres nieobecności w pracy jest przedłużany o kolejne 12 miesięcy, jeśli nauczyciel:
Wprawdzie przepis wskazuje, że jest to możliwe jedynie w szczególnie uzasadnionych przypadkach. Niemniej jednak
Wyobraźmy sobie sytuację, w której nauczycielka bezpośrednio po wyczerpaniu okresu zasiłkowego chce wnioskować o zwolnienie od pracy na dziecko w wieku do lat 14 (art. 67e ust. 1 Karty Nauczyciela). W takim przypadku dyrektor może udzielić takiego zwolnienia. Jest to możliwe tylko w trakcie miesiąca, w którym upłynął okres dopuszczalnej nieobecności nauczycielki w pracy.
Aby stosunek pracy trwał nadal, konieczne jest przeprowadzenie badań kontrolnych zdolności do pracy (art. 229 § 2 Kodeksu pracy). Jeżeli bowiem nie zostanie ustalona zdolność nauczyciela do pracy, stosunek pracy ulega rozwiązaniu z końcem miesiąca, w którym upływa okres czasowej niezdolności nauczyciela do pracy (art. 23 ust. 2 pkt 2 Karty Nauczyciela). Przepisy nie przewidują możliwości wydłużenia tego okresu urlopem wypoczynkowym, czy opieką na dziecko. Wydłużenie może bowiem nastąpić wyłącznie w ramach urlopu dla poratowania zdrowia lub świadczenia rehabilitacyjnego.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń