Od 2 stycznia 2016 r. pracownicy będą mieli więcej czasu na skorzystanie z urlopu wychowawczego. Rodzice będą mogli wspólnie zajmować się dzieckiem aż do wykorzystania 36 tygodni urlopu. Co istotne dla pracodawców, nowe przepisy uniemożliwią wydłużanie okresu ochrony przed zwolnieniem z pracy poprzez składanie wniosku o urlop wychowawczy z dużym wyprzedzeniem.
Tak jak dotychczas, prawo do urlopu wychowawczego będzie miał pracownik zatrudniony co najmniej 6 miesięcy, zaś wymiar urlopu wychowawczego wyniesie 36 miesięcy. Urlopu jednak będzie można udzielić aż do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6 lat (obecnie 5 lat). Urlop niezmiennie będzie mógł być udzielony w nie więcej niż 5 częściach, przy czym doprecyzowano, że liczbę części urlopu ustala się w oparciu o liczbę złożonych wniosków o jego udzielenie.
Nowelizacja Kodeksu pracy znosi ograniczenia dotyczące wspólnego korzystania z urlopu wychowawczego (obecnie 4 miesiące). Od nowego roku rodzice będą mogli wykorzystać nawet cały okres urlopu wychowawczego wspólnie, przy czym ustalając liczbę tygodni wykorzystanego urlopu będzie trzeba zsumować okres urlopu wykorzystany przez każdego z nich.
PRZYKŁAD
Rodzice dziecka chcą skorzystać z urlopu wychowawczego w tym samym czasie. Oznacza to, że będą mogli przebywać na urlopie wychowawczym 18 tygodni, ponieważ okres korzystania z tego urlopu przez każdego z rodziców należy zsumować (18 tygodni wykorzystane przez matkę + 18 tygodni wykorzystane przez ojca = 36 tygodni).
Pracownicy chcący skorzystać z urlopu wychowawczego po nowelizacji, będą musieli złożyć wniosek o urlop nie później niż na 21 dni przed planowaną datą rozpoczęcia urlopu. Złożenie wniosku bez zachowania tego terminu będzie skutkowało udzieleniem urlopu przez pracodawcę nie później niż z dniem upływu 21 dni od dnia złożenia wniosku. Analogiczny termin będzie dotyczył wniosku o wykonywanie pracy w obniżonym wymiarze czasu pracy w okresie, w którym pracownik jest uprawniony do korzystania z urlopu wychowawczego.
Pracownik będzie mógł zrezygnować z urlopu wychowawczego:
Nowe przepisy precyzują także okres, w jakim pracownik, który zamierza skorzystać z urlopu wychowawczego lub obniżonego wymiaru czasu pracy, jest chroniony przed utratą pracy. Obecnie ochrona obowiązywała już od dnia złożenia wniosku w tej sprawie - bez żadnych dodatkowych ograniczeń, co prowadziło do nadużyć tj. wydłużanie okresu ochronnego przez składanie wniosku o urlop z dużym wyprzedzeniem. Od 2 stycznia 2016 r., pracodawca nie będzie mógł wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie od dnia złożenia przez pracownika uprawnionego do urlopu wychowawczego wniosku o:
Niezmiennie, złożenie jednego z ww. wniosków po otrzymaniu wypowiedzenia nie spowoduje wydłużenia czasu trwania umowy o pracę.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń