zwalnianie nauczycieli

Mniej lekcji religii w szkole – co z katechetami
Od 1 września 2025 r. czekają nas duże zmiany w organizacji zajęć religii w szkołach. Przede wszystkim będzie mniej godzin religii w szkołach, a ponadto lekcje religii mają być co do zasady organizowane na pierwszej lub ostatniej godzinie zajęć danej klasy. Takie zmiany nie pozostają bez znaczenia dla nauczycieli religii. Może zabraknąć dla nich godzin do pełnego etatu. Może też być ciężko, aby jeden nauczyciel religii prowadził wszystkie lekcje, skoro część z nich ma być rano, a część na koniec zajęć. Sprawdź, jak uwzględnić zmiany w organizacji religii w ruchu kadrowym w szkole w 2025 roku.
Podstawą zatrudnienia nauczyciela religii jest tzw. misja do nauczania religii w danej szkole
Warunkiem zatrudnienia nauczyciela na stanowisku nauczyciela religii jest posiadanie przez niego imiennego pisemnego skierowania do danej placówki (tzw. misja do nauczania religii). Nauczycieli religii zatrudnia się zgodnie z Kartą Nauczyciela. Cofnięcie skierowania jest równoznaczne z utratą uprawnień do nauczania religii w danym przedszkolu lub szkole. O cofnięciu skierowania właściwe władze kościołów lub innych związków wyznaniowych powiadamiają dyrektora przedszkola lub szkoły oraz organ prowadzący. Na okres pozostały do końca roku szkolnego kościół lub inny związek wyznaniowy może skierować inną osobę do nauczania religii, z tym że równocześnie pokrywa on koszty z tym związane (§5 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 14 kwietnia 1992 r. w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach).
Podstawowym powodem rozwiązania stosunku pracy z nauczycielem religii jest cofnięcie skierowania do nauczania religii w danej szkole. Jest to jednak decyzja właściwej władzy kościelnej, a nie dyrektora placówki. Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule: Rozwiązanie stosunku pracy nauczyciela religii w związku z cofnięciem misji do nauczania religii w szkole>>
Z artykułu dowiesz się m.in.:
- jak zwolnić nauczycieli religii,
- co zrobić, gdy godzin religii zabraknie do pełnego etatu nauczyciela,
- czy nauczycielowi religii można powierzyć inne zajęcia lub wychowawstwo.

Kryteria doboru nauczycieli do zwolnienia – które stosować, a których unikać
Co roku dyrektorzy szkół i przedszkoli, planując arkusz organizacyjny, stają przed dylematem, jak wybrać nauczycieli do zwolnienia. Zmiany organizacyjne są bowiem tylko przyczyną rozwiązania stosunku pracy, a nie uzasadnieniem zwolnienia konkretnego nauczyciela z pracy. O tym, jakie kryteria doboru nauczycieli do zwolnienia stosować, decyduje dyrektor szkoły. Musi jednak działać w granicach wyznaczonych przez Sąd Najwyższy, aby zminimalizować ryzyko przywrócenia nauczyciela do pracy z uwagi na nieuzasadnione zwolnienie z pracy. Sprawdź, jakie kryteria doboru do zwolnienia nauczycieli możesz stosować oraz pobierz przykładowy wzór typowania nauczycieli do zwolnienia.
Dyrektor szkoły rozwiązuje stosunek pracy z nauczycielem zatrudnionym w pełnym wymiarze zajęć, w razie częściowej likwidacji szkoły albo zmian organizacyjnych powodujących zmniejszenie liczby oddziałów w szkole lub zmian planu nauczania uniemożliwiających dalsze zatrudnianie nauczyciela w pełnym wymiarze zajęć (art. 20 ust. 1 pkt 2 Karty Nauczyciela). O tym, czy zachodzą zmiany organizacyjne uzasadniające zwolnienie nauczyciela z pracy, decyduje treść arkusza organizacyjnego, w którym dyrektor szkoły planuje organizację pracy placówki, w tym liczbę godzin poszczególnych zajęć oraz etaty nauczycieli, na kolejny rok szkolny.
Zajście zmian organizacyjnych uzasadniających redukcję etatów nauczycieli jest przyczyną uzasadniającą rozwiązanie stosunku pracy. W przypadku jednak, gdy zmiany organizacyjne dotyczą zajęć prowadzonych przez kilku nauczycieli, konieczne jest przyjęcie kryteriów doboru nauczycieli do zwolnienia. Nauczyciel, który straci pracę, musi bowiem wiedzieć, dlaczego to właśnie on otrzymał wypowiedzenie. Kryteria doboru nauczycieli do zwolnienia ustala dyrektor szkoły. Nie musi przy tym konsultować się ze związkami zawodowymi czy radą pedagogiczną. Musi jednak zadbać, by kryteria doboru nauczycieli do zwolnienia obroniły się w sądzie pracy. Będzie tak, jeśli kryteria te będą obiektywne, niedyskryminujące oraz stosowane do wszystkich objętych redukcją etatów nauczycieli.
W tym miejscu warto przypomnieć, że zmiany organizacyjne nie zawsze muszą prowadzić do zwolnienia nauczycieli z pracy. Dyrektor szkoły i organ prowadzący mają narzędzia, które pozwalają na zachowanie zatrudnienia przez nauczycieli. Przed wręczeniem nauczycielowi wypowiedzenia warto więc poszukać alternatywnych rozwiązań. Jakich? O tym przeczytasz w artykule „Zmiana warunków pracy nauczyciela – warunki, terminy i wzory dokumentów”.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
- czy przyjęte przez dyrektora szkoły kryteria doboru do zwolnienia nauczycieli wymagają akceptacji związków zawodowych lub rady pedagogicznej,
- jakie kryteria doboru nauczycieli do zwolnienia są akceptowane przez Sąd Najwyższy,
- czy posiadanie uprawnień emerytalnych może być podstawą wytypowania nauczyciela do zwolnienia z pracy;
- czy nauczyciel kontraktowy musi być zwolniony z pracy przed nauczycielem mianowanym lub dyplomowanym,
- jakimi zasadami kierować się przy opracowywaniu kryteriów doboru nauczycieli do zwolnienia.