Ale kosmos nadciąga piknik naukowy!

Data publikacji: 23 kwietnia 2025 r.
Poleć znajomemu
Ale kosmos nadciąga piknik naukowy!
Materiał Partnera

28. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik odbędzie się już 10 maja na PGE Narodowym, w godzinach 11:00 – 20:00. Wstęp jest wolny. 

690 pokazów w 185 piknikowych namiotach, przygotowanych przez 152 instytucje z kraju i zagranicy. A to wszystko (i jeszcze więcej) wydarzy się w ciągu zaledwie 9 godzin. Nadchodzi Piknik Naukowy – największe plenerowe święto nauki w Europie!

Na Pikniku można doświadczać nauki wszystkimi zmysłami: obserwować, dotykać, rozmawiać z naukowcami i samodzielnie wykonywać doświadczenia. Hasło tegorocznej edycji to „Ale Kosmos!”. Inspiracją tematyczną jest zbliżający się lot pierwszego polskiego astronauty na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Budzi on ogromne emocje – nawet ci, którzy zwykle twardo stąpają po ziemi, coraz częściej spoglądają w niebo. Wątki związane z Kosmosem można doskonale wykorzystać podczas nauczania przedmiotów ścisłych. Są atrakcyjne dla młodzieży i mogą zainspirować uczniów do wybierania w przyszłości zawodów związanych z inżynierią i technologią. Warto wybrać się na Piknik Naukowy prywatnie lub z uczniami, ponieważ taka wizyta gwarantuje dużą dawkę wiedzy oraz nowych pomysłów do wykorzystania na lekcji.  

Obejrzycie kapsułę, którą podróżował Mirosław Hermaszewski i skosztujecie pierogów przygotowanych specjalnie dla Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego. Trafią one na ISS! Będzie ponad 16 łazików kosmicznych – profesjonalnych i do samodzielnego skonstruowania. 12 stanowisk, na których można zobaczyć i zbudować rakiety i 9 poświęconych robotom działającym na Ziemi. Nie zabraknie teleskopów, satelitów i innych technologii, które pomagają ludziom badać Wszechświat. Wiele piknikowych stanowisk przygotowali edukatorzy, nauczyciele, a także sami uczniowie. Swoje autorskie eksperymenty zaprezentują m.in. Kluby Młodego Odkrywcy z Polski i zagranicy, szkoły, a także przedstawiciele ESERO Polska (program edukacyjny Europejskiej Agencji Kosmicznej ESA), którzy zajmują się popularyzacją edukacją kosmiczną już od 10. lat. 

Wybierając piknikowe atrakcje, warto skorzystać zinteraktywnej mapy na stronie www.pikniknaukowy.pl. Dzięki niej można wyznaczyć spersonalizowaną trasę zwiedzania, zaznaczając na niej np. stanowiska związane z biologią, fizyką, chemią, robotyką, astronomią.  

Artykuł sponsorowany

Słowa kluczowe:
piknik naukowy

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql