Rozwiązanie umowy nauczyciela za porozumieniem stron – podstawa prawna ustania zatrudnienia

Anna Trochimiuk
Data publikacji: 18 kwietnia 2025 r.
Poleć znajomemu
Rozwiązanie umowy nauczyciela za porozumieniem stron – podstawa prawna ustania zatrudnienia

Każdy stosunek pracy można rozwiązać za porozumieniem stron. W przypadku nauczycieli zatrudnionych w placówkach samorządowych różna jest jednak podstawa prawna ustania zatrudnienia w zależności od tego, czy nauczyciel jest zatrudniony na czas określony, czas niekreślony czy na podstawie mianowania. 

Z artykułu dowiesz się m.in.:

  • kiedy i w jakim zakresie stosuje się przepisy Kodeksu pracy do rozwiązania umowy nauczyciela za porozumieniem stron,
  • czy za porozumieniem stron można rozwiązać umowę o pracę nauczyciela na zwolnieniu lekarskim, 
  •  czy do rozwiązania umowy o pracę wystarczy wniosek nauczyciela.

Istota rozwiązania umowy nauczyciela za porozumieniem stron

Porozumienie stron, jako jeden ze sposobów rozwiązania stosunku pracy, polega na złożeniu zgodnych oświadczeń woli obu stron stosunku pracy co do chęci i terminu ustania zatrudnienia. Ten tryb rozwiązania umowy o pracę umożliwia zakończenie stosunku pracy w trakcie roku szkolnego oraz w dowolnych okolicznościach. Inicjatorem rozwiązania stosunku pracy nauczyciela za porozumieniem stron może być zarówno pracodawca (dyrektor szkoły), jak i sam pracownik (nauczyciel).

Rozwiązaniu umowy nauczyciela za porozumieniem stron możliwe jest także w czasie trwania usprawiedliwionej nieobecności w pracy, w tym czasowej niezdolności nauczyciela do pracy z powodu choroby, czy w okresie ochrony przed zwolnieniem z pracy np. z powodu pełnienia funkcji w związkach zawodowych.

Na termin rozwiązania umowy musi wyrazić zgodę dyrektor szkoły

Złożenie przez nauczyciela wniosku o rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron, nie gwarantuje, że w ogóle dojdzie do ustania zatrudnienia w tym trybie. Do czynności tej wymagana jest zgoda na rozwiązanie stosunku pracy w tym trybie i w określonym terminie.

Samo złożenie propozycji rozwiązania umowy nauczyciela za porozumieniem stron nie rodzi skutków prawnych. Dopiero zgodne oświadczenie obu stron stosunku pracy skutkuje rozwiązaniem stosunku pracy w terminie określonym w porozumieniu.

Nauczyciel zatrudniony na podstawie mianowania

Nauczyciel zatrudniony na podstawie mianowania może rozwiązać swój stosunek pracy za porozumieniem stron na podstawie art. 23 ust. 4 pkt 1 Karty Nauczyciela.

 

Inaczej niż w przypadku wypowiedzenie stosunku pracy w szkole feryjnej, zakończenie trwania zatrudnienia za porozumieniem stron nie musi przypadać na koniec roku szkolnego.

Nauczyciel zatrudniony na czas nieokreślony

Do rozwiązania stosunku pracy z nauczycielem zatrudnionym na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony stosuje się również przepisy art. 23 ust. 1 pkt 2, 3, 5 i 6, ust. 2 pkt 3, 5 i 6 oraz ust. 3–5 (art. 27 ust. 3 Karty Nauczyciela).  Jak wynika z powyższego, mimo że art. 23 ust. 4 pkt 1 Karty Nauczyciela wskazuje, że rozwiązanie stosunku pracy z nauczycielem zatrudnionym na podstawie mianowania może nastąpić również na mocy porozumienia stron, to na mocy art. 27 ust. 3 Karty Nauczyciela przepis ten stosuje się również do nauczyciela zatrudnionego na czas nieokreślony. Podstawą prawną ustania zatrudnienia w tym przypadku będzie art. 23 ust. 4 pkt 1 w zw. z art. 27 ust. 3 Karty Nauczyciela.

Nauczyciel zatrudniony na czas określony

Karta Nauczyciela w ogóle nie reguluje zasad rozwiązywania umowy o pracę zawartej z nauczycielem na czas określony, a zatem w tym zakresie stosuje się przepisy Kodeksu pracy (art. 91c ust. 1 Karty Nauczyciela). Oznacza to, że podstawą prawną rozwiązania umowy nauczyciela za porozumieniem stron w tym przypadku będzie art. 30§1 pkt 1 Kodeksu pracy.

Rozwiązanie umowy o pracę nauczyciela za porozumieniem stron – tabela

Rodzaj umowy

Podstawa prawna rozwiązania umowy nauczyciela za porozumieniem stron

Pobierz wzór dokumentu

Akt mianowania

art. 23 ust. 4 pkt 1 Karty Nauczyciela

Pobierz wzór dla aktu mianowania i umowy o pracę na czas nieokreślony>>

Umowa o pracę na czas nieokreślony

art. 23 ust. 4 pkt 1 w zw. z art. 27 ust. 3 Karty Nauczyciela

Umowa o pracę na czas określony

art. 30 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy

Pobierz wzór dla umowy o pracę na czas określony>>

Anna Trochimiuk

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql