Każdy stosunek pracy można rozwiązać za porozumieniem stron. W przypadku nauczycieli zatrudnionych w placówkach samorządowych różna jest jednak podstawa prawna ustania zatrudnienia w zależności od tego, czy nauczyciel jest zatrudniony na czas określony, czas niekreślony czy na podstawie mianowania.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Porozumienie stron, jako jeden ze sposobów rozwiązania stosunku pracy, polega na złożeniu zgodnych oświadczeń woli obu stron stosunku pracy co do chęci i terminu ustania zatrudnienia. Ten tryb rozwiązania umowy o pracę umożliwia zakończenie stosunku pracy w trakcie roku szkolnego oraz w dowolnych okolicznościach. Inicjatorem rozwiązania stosunku pracy nauczyciela za porozumieniem stron może być zarówno pracodawca (dyrektor szkoły), jak i sam pracownik (nauczyciel).
Złożenie przez nauczyciela wniosku o rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron, nie gwarantuje, że w ogóle dojdzie do ustania zatrudnienia w tym trybie. Do czynności tej wymagana jest zgoda na rozwiązanie stosunku pracy w tym trybie i w określonym terminie.
Nauczyciel zatrudniony na podstawie mianowania może rozwiązać swój stosunek pracy za porozumieniem stron na podstawie art. 23 ust. 4 pkt 1 Karty Nauczyciela.
Inaczej niż w przypadku wypowiedzenie stosunku pracy w szkole feryjnej, zakończenie trwania zatrudnienia za porozumieniem stron nie musi przypadać na koniec roku szkolnego.
Do rozwiązania stosunku pracy z nauczycielem zatrudnionym na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony stosuje się również przepisy art. 23 ust. 1 pkt 2, 3, 5 i 6, ust. 2 pkt 3, 5 i 6 oraz ust. 3–5 (art. 27 ust. 3 Karty Nauczyciela). Jak wynika z powyższego, mimo że art. 23 ust. 4 pkt 1 Karty Nauczyciela wskazuje, że rozwiązanie stosunku pracy z nauczycielem zatrudnionym na podstawie mianowania może nastąpić również na mocy porozumienia stron, to na mocy art. 27 ust. 3 Karty Nauczyciela przepis ten stosuje się również do nauczyciela zatrudnionego na czas nieokreślony. Podstawą prawną ustania zatrudnienia w tym przypadku będzie art. 23 ust. 4 pkt 1 w zw. z art. 27 ust. 3 Karty Nauczyciela.
Karta Nauczyciela w ogóle nie reguluje zasad rozwiązywania umowy o pracę zawartej z nauczycielem na czas określony, a zatem w tym zakresie stosuje się przepisy Kodeksu pracy (art. 91c ust. 1 Karty Nauczyciela). Oznacza to, że podstawą prawną rozwiązania umowy nauczyciela za porozumieniem stron w tym przypadku będzie art. 30§1 pkt 1 Kodeksu pracy.
Rozwiązanie umowy o pracę nauczyciela za porozumieniem stron – tabela
Rodzaj umowy |
Podstawa prawna rozwiązania umowy nauczyciela za porozumieniem stron |
Pobierz wzór dokumentu |
Akt mianowania |
art. 23 ust. 4 pkt 1 Karty Nauczyciela |
Pobierz wzór dla aktu mianowania i umowy o pracę na czas nieokreślony>> |
Umowa o pracę na czas nieokreślony |
art. 23 ust. 4 pkt 1 w zw. z art. 27 ust. 3 Karty Nauczyciela |
|
Umowa o pracę na czas określony |
art. 30 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy |
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń