Kwestia płatności wynagrodzenia za niezrealizowane godziny ponadwymiarowe od wielu lat budzi wiele wątpliwości, czego odzwierciedleniem są różne interpretacje m.in. Regionalnych Izb Obrachunkowych. O zmiany w przepisach dotyczące płatności tego wynagrodzenia apeluje Związek Powiatów Polskich.
Odpowiedź na pytanie, czy należy wypłacać wynagrodzenie za niezrealizowane godziny ponadwymiarowe, nie jest prosta. Biorąc pod uwagę kwestię gotowości do pracy nauczyciela, odpowiedź ta zależy od okoliczności danego przypadku. Niestety ocena danego stanu faktycznego może tu nastręczać wiele trudności. W Portalu Oświatowym wyjaśniamy, w jakich przypadkach należy wypłacać wynagrodzenie za niezrealizowane godziny ponadwymiarowe.
Z uwagi na istniejące wątpliwości interpretacyjne Związek Powiatów Polskich wystąpił do Zespołu ds. Edukacji, Kultury i Sportu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego z wnioskiem o rozpoczęcie prac nad uregulowaniem kwestii wynagrodzenia nauczycieli za godziny ponadwymiarowe. Związek wskazał, że kwestia ta była przedmiotem oceny Sądu Najwyższego w uchwale z dnia 29 marca 1989 r. III PZP 53/88, ale jedynie w przypadku dni wolnych od zajęć dydaktycznych lub dydaktyczno-wychowawczych. Poza tym w przeszłości art. 35 ust. 4 Karty Nauczyciela przewidywał wypłatę takiego wynagrodzenia usprawiedliwionego nieodbycia zajęć. Przepis ten został jednak zmieniony w 1992 r.
Powstał wówczas spór, czy płatność wynagrodzenia za niezrealizowane godziny ponadwymiarowe powinna być ujęta w regulaminie wynagradzania nauczycieli. Sądy administracyjne wykluczały taką możliwość, czego odzwierciedleniem były m.in. wyroki Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 8 stycznia 2020 r. III SA/Łd 877/19 i Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 3 marca 2008 r. I OSK 1873/07.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń