Nauczycielom nie należy się wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe niezrealizowane w przerwie świątecznej

Data publikacji: 20 listopada 2024 r.
Poleć znajomemu
Nauczycielom nie należy się wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe niezrealizowane w przerwie świątecznej

Jak wskazuje Regionalna Izba Obrachunkowa w Białymstoku, nauczycielom nie przysługuje wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe, które zostały zaplanowane, ale nie zrealizowano ich w trakcie przerwy świątecznej. W ocenie RIO nauczyciele nie pozostają bowiem w czasie przerwy świątecznej w gotowości do prowadzenia zajęć w godzinach ponadwymiarowych.

Wynagrodzenie za niezrealizowane godziny ponadwymiarowe zależy od gotowości do pracy

W jednym z wystąpień pokontrolnych RIO w Białymstoku zanegowała zasadność wypłaty nauczycielom wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe niezrealizowane w czasie przerwy świątecznej. Swoje stanowisko Izba oparła na instytucji gotowości do pracy, o której mowa w art. 80 i art. 81 Kodeksu pracy. Zgodnie z tymi przepisami wynagrodzenie za pracę niewykonaną należy się wyłącznie wówczas, gdy tak stanowią przepisy. Jednym z takich przepisów jest art. 81 Kodeksu pracy traktujący o wynagrodzeniu za pozostawanie w gotowości do pracy.

Pojęcie gotowości do pracy dotyczy także godzin ponadwymiarowych nauczycieli, co potwierdził Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 24 marca 1987 r. III PZP 3/87.

Brak możliwości realizacji godzin ponadwymiarowych w przerwie świątecznej

Zdaniem RIO w okresie przerwy świątecznej nie można stwierdzić, że nauczyciele pozostają w gotowości do pracy w godzinach ponadwymiarowych. W czasie przerwy świątecznej z mocy samego prawa na konkretnie § 3 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 sierpnia 2017 r.

w sprawie organizacji roku szkolnego nie są realizowane zajęcia i nauczyciele nie mają przez to realnej możliwości świadczenia pracy w godzinach ponadwymiarowych. Brak tej możliwości nie leży po stronie pracodawcy, lecz wynika z przepisów powszechnie obowiązującego prawa. Na nauczycielu nie może spoczywać obowiązek pozostawania w gotowości do pracy w dniach, w których zgodnie z prawem zajęcia te nie odbywają się w szkole.

Jak wskazuje RIO: „Jeżeli w okresie przerwy świątecznej określonej przepisami prawa szkoła nie organizuje zajęć a nauczyciel ich nie realizuje, to nie może wystąpić sytuacja gotowości nauczyciela do wykonania pracy, która w związku z nieodbyciem się zajęć uzasadniałaby wypłacenie wynagrodzenia za niezrealizowane godziny ponadwymiarowe”.
Źródło:
  • Samorzad.pap.pl
Opracowanie: Michał Kowalski 

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql