Poza ujednoliceniem sposobu obliczania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe w projekcie zmian w Karcie Nauczyciela 2025 przewidziano także długo oczekiwane ustalenie zasad płatności wynagrodzenia za niezrealizowane godziny ponadwymiarowe. Sprawdzamy, czy projektowane rozwiązanie wyeliminuje dotychczasowe wątpliwości.
Jak wskazuje Regionalna Izba Obrachunkowa w Białymstoku, nauczycielom nie przysługuje wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe, które zostały zaplanowane, ale nie zrealizowano ich w trakcie przerwy świątecznej. W ocenie RIO nauczyciele nie pozostają bowiem w czasie przerwy świątecznej w gotowości do prowadzenia zajęć w godzinach ponadwymiarowych.
W jakich przypadkach nauczycielowi należy się wynagrodzenie za niezrealizowane godziny ponadwymiarowe? Odpowiedź na to pytanie nie jest niestety prosta. Można tu spotkać różne praktyki, co rodzi poczucie krzywdy u nauczycieli, a z drugiej strony naraża pracodawców na konsekwencje z tytułu naruszenia dyscypliny finansów publicznym. Prawo do wynagrodzenia za nieodbyte godziny ponadwymiarowe powinno więc zostać doprecyzowane w przepisach.
Kwestia płatności wynagrodzenia za niezrealizowane godziny ponadwymiarowe od wielu lat budzi wiele wątpliwości, czego odzwierciedleniem są różne interpretacje m.in. Regionalnych Izb Obrachunkowych. O zmiany w przepisach dotyczące płatności tego wynagrodzenia apeluje Związek Powiatów Polskich.
Kwestia wynagrodzenia za niezrealizowane godziny ponadwymiarowe budzi wiele wątpliwości wśród ekspertów. W redakcji zaprezentowaliśmy pogląd, że wypłata takiego wynagrodzenia zależy od gotowości do pracy w godzinach ponadwymiarowych. Co na to Regionalna Izba Obrachunkowa?
Nauczyciel zatrudniony w pełnym wymiarze zajęć może realizować godziny ponadwymiarowe tj. dodatkowe godziny zajęć. Ponadto, w przypadku konieczności krótkotrwałego zastępstwa nauczyciela nieobecnego pracy, nauczyciel może być zobowiązany do realizacji doraźnych zastępstw. Poznaj zasady przydzielania dodatkowych godzin nauczycielowi.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
Copyright © 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone | Właściciel Portalu: Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.