Pytanie: Czy można odwołać pracownika z urlopu rodzicielskiego na np. jeden miesiąc a później oddać go w późniejszym terminie?
Jedną z najgłośniejszych zmian w Kodeksie pracy ma być przedłużenie urlopu rodzicielskiego o 9 tygodni. Jednak czy na pewno będzie to przedłużenie? Czy z dodatkowych 9 tygodni urlopu rodzicielskiego będzie mógł skorzystać każdy pracownik szkoły? Odpowiedź w artykule.
Dokształcający się nauczyciele w ramach studiów lub studiów podyplomowych mogą być zobowiązani do odbycia bezpłatnych praktyk pedagogicznych. Sprawdzamy, czy takie praktyki może realizować nauczycielka, która przebywa na urlopie macierzyńskim i pobiera zasiłek macierzyński.
Zmiany w urlopach rodzicielskich wejdą w życie już 1 sierpnia 2022 r. Jedną z nich będzie pozbawienie pracowników możliwości składania tzw. długiego wniosku o urlop rodzicielski. Co w przypadku, gdy taki wniosek został właśnie złożony? W grę wejdą oczywiście rozwiązania przejściowe.
Rezygnacja z urlopu macierzyńskiego przez pracownika jest mocno ograniczona. W pewnych przypadkach stan zdrowia może jednak uzasadniać przerwanie tego urlopu. Sprawdź, kiedy jest to możliwe.
Urlop macierzyński to świadczenie, które przysługuje pracownicy z mocy samego prawa, w wyniku urodzenia dziecka. Nie znaczy to jednak, że z tego uprawnienia nie można w pewnym zakresie zrezygnować.
Urlop macierzyński przysługuje pracownikom oświaty na takich samych zasadach, jak w innych sektorach. Oznacza to, że do skorzystania z tego urlopu i jego udzielenia nie są wymagane żadne szczególne formalności – z jednym wyjątkiem.
Nauczyciel tak jak każdy inny pracownik szkoły ma prawo do urlopu ojcowskiego. Dowiedz się, na jakich zasadach przysługuje urlop ojcowski. Sprawdź również, jak postąpić w przypadku nieobecności nauczyciela, który korzysta z tego urlopu.
Generalnie urlop rodzicielski jest udzielany w wymiarze wielokrotności tygodnia. Czy są sytuacje, w których można udzielić go w wymiarze dziennym? Innymi słowy, czy można zakończyć urlop rodzicielski z niepełnym tygodniem? Odpowiedzi w artykule.
Pracownica nie zawsze może chcieć skorzystać z całości urlopu rodzicielskiego. W grę wchodzi więc rezygnacja z dalszego korzystania z takiego urlopu. Sprawdź, w jakich przypadkach można skorzystać z takiego uprawnienia.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń
Zajmie ci to jedynie 2 minuty