Jedną z najgłośniejszych zmian w Kodeksie pracy ma być przedłużenie urlopu rodzicielskiego o 9 tygodni. Jednak czy na pewno będzie to przedłużenie? Czy z dodatkowych 9 tygodni urlopu rodzicielskiego będzie mógł skorzystać każdy pracownik szkoły? Odpowiedź w artykule.
Powoli kończą się prace nad wdrożeniem do polskich przepisów postanowień unijnej dyrektywy 2019/1158 z dnia 20 czerwca 2019 r. w sprawie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów oraz uchylającej dyrektywę Rady 2010/18/UE (tzw. work-life balance). Nowelizacja Kodeksu pracy, której celem jest wdrożenie tej dyrektywy, wejdzie w życie zapewne w drugim kwartale 2023 r. Przewiduje ona zmiany w urlopach, a przede wszystkim w urlopie rodzicielskim.
Po wejściu w życie nowelizowanych przepisów Kodeksu pracy wprowadzona zostanie dodatkowa 9-tygodniowa część urlopu rodzicielskiego.Dojdzie do zwiększenia wymiaru tego urlopu:
Czy to oznacza, że każdy pracownik będzie mógł skorzystać z urlopu dłuższego o 9 tygodni?
Niekoniecznie. Dodatkowa część urlopu rodzicielskiego będzie bowiem nieprzenoszalna. Każdemu z pracowników – rodziców dziecka ma przysługiwać wyłączne prawo do 9 tygodni tego urlopu. Drugi rodzic nie będzie miał prawa do tego urlopu. Nowe przepisy mają bowiem na celu ułatwienie podziału urlopu pomiędzy oboje rodziców dziecka.
Prawo do urlopu rodzicielskiego w nowym wymiarze zachowa również pracownik, który w okresie od 2 sierpnia 2022 r. do dnia wejścia w życie nowelizacji Kodeksu pracy:
Powyższe uwagi będą więc dotyczyły także pracownika szkoły korzystającego z urlopu na mocy rozwiązań przejściowych. Nie w każdym przypadku taki pracownik będzie mógł więc skorzystać z dodatkowych tygodni urlopu rodzicielskiego.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń