Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Urlop macierzyński, rodzicielski i ojcowski

Znajdziesz tu porady Ekspertów dotyczące uprawnień pracowników-rodziców. Urlop macierzyński w szkole, dni na opiekę nad dzieckiem, urlop ojcowski i inne uprawnienia zarówno nauczycieli, jak pracowników niepedagogicznych szkoły bez tajemnic.

Urlop macierzyński w razie poronienia

Pytanie: Pracownica szkoły poroniła. Ile należy jej się urlopu macierzyńskiego? Jakie dokumenty musi przedłożyć w celu jego otrzymania?

Urlop na warunkach macierzyńskiego i rodzicielskiego – na jakich zasadach

Urlop na warunkach macierzyńskiego i rodzicielskiego – na jakich zasadach

Pracownik szkoły będący rodzicem zastępczy może skorzystać z urlopu na warunkach macierzyńskiego i rodzicielskiego. Skorzystanie z tych urlopów wymaga spełnienia odpowiednich warunków i dostarczenia dodatkowych dokumentów.

Kiedy można zrezygnować z urlopu rodzicielskiego

Kiedy można zrezygnować z urlopu rodzicielskiego

Pracownik ma prawo rezygnacji z rozpoczętego urlopu rodzicielskiego. Nie jest to jednak prawo nieograniczone. Sprawdzamy, jak wygląda to w przypadku urlopu rodzicielskiego wykorzystywanego „z góry” i „z dołu”.

Praca u innego pracodawcy w czasie urlopu rodzicielskiego

Pytanie: Czy w czasie korzystania z urlopu rodzicielskiego pracownik może podjąć nowe zatrudnienie w innej szkole? Czy nie straci prawa do zasiłku macierzyńskiego? Czy o fakcie zatrudnienia w naszej szkole musi powiadamiać swojego pracodawcę udzielającego tego urlopu?  

Cofnięcie wniosku o urlop ojcowski

Pytanie: Nauczyciel złożył wniosek o urlop ojcowski od 15 kwietnia. Przed rozpoczęciem korzystania z urlopu złożył wniosek o anulowanie wniosku o ten urlop. Czy można przychylić się do tej prośby, skoro urlop ojcowski nie został jeszcze rozpoczęty? 

Śmierć dziecka w czasie urlopu ojcowskiego

Pytanie: Pracownikowi udzielono urlopu ojcowskiego na okres dwóch tygodni. W pierwszym tygodniu urlopu dziecko zmarło. Co zrobić w tej sytuacji? 

Dokumenty potwierdzające prawo do urlopu macierzyńskiego w związku ze zgonem dziecka

Pytanie: Nauczycielka złożyła wniosek o udzielenie urlopu macierzyńskiego przedkładając zaświadczenie lekarskie wydane w celu ochrony macierzyństwa oraz skrócony akt urodzenia dziecka, które urodziło się martwe. Czy należy udzielić urlopu macierzyńskiego?

Liczba tygodni urlopu rodzicielskiego do wykorzystania w późniejszym terminie

Pytanie: Pracownica bezpośrednio po urlopie macierzyńskim wykorzystała 11 tygodni urlopu rodzicielskiego a następnie powróciła do pracy. Jaka część urlopu rodzicielskiego pozostała jej do wykorzystania?

Termin na skorzystanie z urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego

Pytanie: Nauczycielka przyjęła na wychowanie wnuka. Od maja 2018 r. sprawowała opiekę tymczasową, a w sierpniu 2018 r. otrzymała decyzję sądu o przyjęciu na wychowanie dziecka w wieku 4 lat, jako rodzina zastępcza. Nauczycielka chce rozpocząć urlop 14 stycznia 2019 r. Czy nie jest to zbyt późno od momentu przyjęcia dziecka na wychowanie.

Urlop ojcowski u dwóch pracodawców – czy tylko w tym samym terminie

Pytanie: Czy pracownik zatrudniony w dwóch placówkach może skorzystać z urlopu ojcowskiego w obu z nich w różnych terminach, czy też powinien przebywać na tym urlopie równocześnie u wszystkich pracodawców?

Najbliższa konsultacja

Brak konsultacji
w najbliższym czasie

Planowane konsultacje

Brak nadchodzących wydarzeń

Tematyka

Poradnia

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania
 
Zadaj pytanie ekspertowi »

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql

Zajmie ci to jedynie 2 minuty