Zmiany w urlopach rodzicielskich wejdą w życie już 1 sierpnia 2022 r. Jedną z nich będzie pozbawienie pracowników możliwości składania tzw. długiego wniosku o urlop rodzicielski. Co w przypadku, gdy taki wniosek został właśnie złożony? W grę wejdą oczywiście rozwiązania przejściowe.
Obecnie pracownica może w ciągu 21 dni od dnia porodu złożyć wniosek o udzielenie urlopu rodzicielskiego bezpośrednio po urlopie macierzyńskim (art. 1791 Kodeksu pracy). Takie rozwiązanie ma wpływ na wysokość zasiłku macierzyńskiego, który przez cały okres urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego jest wówczas wypłacany w wysokości 80%.
Zgodnie z nowym brzmieniem art. 1821a § 1 Kodeksu pracy pracownik – rodzic dziecka będzie miał prawo do urlopu rodzicielskiego w celu sprawowania opieki nad dzieckiem w wymiarze do:
Każdemu z rodziców dziecka będzie przysługiwało wyłączne prawo do 9 tygodni urlopu rodzicielskiego z wyżej określonego wymiaru urlopu; prawa tego nie będzie można przenieść na drugiego z rodziców dziecka (będzie to nieprzenoszalna część urlopu).
Skorzystanie z urlopu rodzicielskiego w wymiarze co najmniej 9 tygodni będzie oznaczało wykorzystanie przez rodzica dziecka nieprzenoszalnej części urlopu.
Urlop rodzicielski będzie udzielany jednorazowo albo w nie więcej niż 5 częściach, nie później niż do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6. rok życia (zmiana art. 1821c Kodeksu pracy). Zniesione zostaną zatem przepisy dotyczące możliwości wykorzystywania maksymalnie 16 tygodniowej części urlopu w późniejszym terminie, co jest związane z uniezależnieniem urlopu rodzicielskiego od prawa do urlopu macierzyńskiego oraz zostaną zniesione przepisy dotyczące minimalnej części urlopu rodzicielskiego. Po zmianach przepisów pracownicy będą mogli zatem korzystać z urlopu rodzicielskiego w dowolnym terminie, nie dłużej jednak niż do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko ukończy 6. rok życia i nie więcej niż w 5 częściach.
Urlop rodzicielski będzie udzielany na wniosek pracownika – rodzica dziecka, składany w postaci papierowej lub elektronicznej w terminie nie krótszym niż 21 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu. Tymczasem obecnie może być złożony tylko pisemny wniosek (zmiana art. 1821d Kodeksu pracy).
Jak widzimy, zmian w zakresie urlopu rodzicielskiego są dość duże. Dlatego nie może tu obyć się bez przejściowych. I tak, pracownik – rodzic dziecka, który w dniu wejścia w życie ustawy korzysta z urlopu rodzicielskiego albo jego części, udzielonego na podstawie art. 1791 albo art. 1824 Kodeksu pracy, ma prawo do skorzystania z tego urlopu w nowym wymiarze, ale według dotychczasowych reguł.
Źródło:
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń