Pytanie: Pracownik przepracował cały 2022 rok, jednakże 21 lutego 2023 r. (przed wypłatą trzynastki za 2022 rok) został zwolniony dyscyplinarnie. Czy pracownik szkoły utracił prawo do trzynastki za 2022 rok?
Pytanie: Czy okres usprawiedliwionej, płatnej nieobecności pracownika niepełnosprawnego w stopniu znacznym, w celu wykonania badań specjalistycznych, wlicza się do podstawy dodatkowego wynagrodzenia rocznego?
Pytanie: Pracownica przepracowała efektywnie 179 dni, a następnie była niezdolna do pracy z powodu choroby. Pod koniec roku wykorzystała jeszcze 5 dni urlopu wypoczynkowego. Czy ma prawo do trzynastki?
Do 31 marca 2023 r. szkoła, przedszkole i placówki prowadzone przez jednostki samorządu terytorialnego muszą ustalić prawo do dodatkowego wynagrodzenia rocznego i wypłacić to świadczenie. Dotyczy to nie tylko nauczycieli, ale również pracowników niepedagogicznych. Którym pracownikom niepedagogicznym należy się trzynastka za 2022 r., a którzy nie mogą jej otrzymać? Jakie okoliczności pozbawiają prawa do trzynastki, a które pozwalają wypłacić ją mimo nieprzepracowania połowy roku? Na te oraz inne pytania odpowiada ekspert.
Dodatkowe wynagrodzenie roczne należy się także w przypadku wygaśnięcia stosunku pracy z powodu śmierci pracownika. Świadczenie to wypłaca się wówczas osobom uprawnionym do innych świadczeń po zmarłym. Sprawdź, w jakich przypadkach, kiedy, w jakiej wysokości i komu wypłacić dodatkowe wynagrodzenie roczne po zmarłym pracowniku.
Dodatkowe wynagrodzenie roczne to rodzaj premii dla pracowników szkoły, którzy przepracowali wymagany okres w danym roku kalendarzowym. Ustawa o trzynastkach przewiduje jednak możliwość utraty prawa do tego świadczenia m.in. z powodu dyscyplinarnego zwolnienia pracownika z pracy. Sprawdź, kiedy pracownik szkoły nie otrzyma trzynastki.
Pytanie: Czy główny księgowy zatrudniony w szkole samorządowej ma prawo do trzynastki na takich samych zasadach jak pozostali pracownicy szkoły?
Pytanie: Pracownik zatrudniony do 30 czerwca 2021 r. w okresie wypowiedzenia złożonego przez dyrektora szkoły wykorzystał 2 dni wolne na poszukiwanie pracy. Czy okres ten należy wliczyć do okresu przepracowanego, od którego zależy prawo do dodatkowego wynagrodzenia rocznego w szkole?
Zakończenie stosunku pracy w trakcie roku kalendarzowego uzasadnia wypłatę trzynastki w dniu ustania zatrudnienia tylko w jednym przypadku – sprawdź, w jakim.
Pytanie: Pracownikowi udzielono urlopu bezpłatnego na czas pracy u innego pracodawcy od 1 marca 2020 r. Pracownik domaga się trzynastki za okres od 01.01.2020 do 28.02.2020 r. wskazując, że okres urlopu bezpłatnego w tym przypadki wliczany jest do zakładowego stażu pracy. Czy ma rację?
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń
Zajmie ci to jedynie 2 minuty